Kedim Öksürüyor Ne Yapmalıyım Nasıl Tedavi Edebilirim?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedi bakan herkes sevgili dostunun sağlıklı ve mutlu olmasını, uzun bir ömür sürdürmesini arzular doğal olarak. Bunun için her şeyden önce kedilerimize iyi bakmamız, düzenli olarak veterinere götürerek aşılarını yaptırmamız gerekir. Ardındansa kedilerimizde ortaya çıkan en ufak olumsuzlukları bile ciddiye almamız ve bu olumsuzlukların altında yatan nedeni bulmaya çalışmamız gerekir. Kedim öksürüyor diyorsanız şunu bilmelisiniz ki bunun altında oldukça ciddi sorunların yatma olasılığı vardır.

Kedilerde Öksürük Nedenleri

Kedilerde öksürük farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bir durumdur ve bu nedenlerden en sık karşılaşanları da şunlardır;

  • Çeşitli alerjiler
  • Astım hastalığı
  • Kalp kurdu isimli parazit
  • Bronşit
  • Toz, duman ve kimyasal madde gibi şeylere maruz kalma

Kedinizin öksürmesinin altında elbette yukarıda saydıklarımızdan farklı bazı sebepler de yatıyor olabilir.

Kedilerde Öksürük Tedavisi

Kedilerde öksürük tedavisi için öncelikle bir veteriner hekim tarafından detaylı şekilde muayene edilmesi ve bu semptomun altında yatan hastalık ya da etkenin belirlenmesi gerekir. Çünkü kedilerde öksürük tek başına bir hastalık değil çeşitli hastalıklarla birlikte ortaya çıkan bir belirtidir.

Dolayısıyla veteriner hekim kedinizi muayene ederek kedinin neden öksürdüğünü teşhis ettikten sonra bu etken ya da hastalığı tedavi edecektir ve kedinin iyileşmesi ile birlikte öksürmesi de kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Yazımızı sonlandırırken kedinizin öksürüğünü kesinlikle ciddiye almanız ve muhakkak veterinere başvurmanız gerektiğini aksi takdirde çok ciddi sonuçlar ile karşılaşabileceğinizi tekrar hatırlatmamızda fayda var.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR