Kedim Öksürüyor Neden Olabilir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler genellikle alerjiler, trakeal hastalıklar (kollaps), akciğer hastalığı veya nefes borusunda yabancı madde, nesne bulundurulması gibi çeşitli nedenlerden dolayı öksürürler. Öksürük ciddi bir durum işaretçisi olarak sayılmamasına rağmen, devam etmesi veya daha şiddetli olması halinde, acil tıbbi yardım gerekebilir.

Öksürüğe neden olan bir sebebin olup olmadığını (çoğunlukla gece, aniden uyanma, heyecan sırasında vs.) gözlemlemek çok önemlidir, çünkü bu teşhiste yardımcı olacaktır. Örneğin, öksürüğün boğucu bir şekilde gerçekleşmesi ve kedinin tıkanması acil durum gerektiren bir olaydır.

Öksürüğün Altında Saklanan Nedeni Bulmalısınız 

Parazitler (bağırsak parazitleri ve kalp solucanları dahil), pnömoni, alerji, duman, tümörler, kalp ya da akciğer sorunları öksürüğün sebebi olabilir. Eğer öksürüğün ciddi bir durumdan kaynaklandığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Devam Eden Öksüreğe İlk Müdahale

Öksürüğün bazı hastalıklara ve acil durumlara karşı vücudun savunma mekanizması olduğunu asla unutmayın ve tıbbi yardım almadan bu durumu kontrol altına almaya çalışmayın. Asla veteriner hekim tarafından yönlendirilmedikçe, öksürüğü bastıran tezgah üstü şuruplar kullanmamalısınız. Buna ek olarak, hafif öksürükler genellikle evde bir balgam söktürücü ilaç ile tedavi edilebilir. Her bir müdahale için veteriner hekiminize danışmanız gereklidir.

Kedinizi buharla dolu bir banyoda bırakmak öksürüğünü hafifletebilir. Kediniz odada yalnız kalmaktan rahatsız olmadıkça 15 dakika kadar dostunuzu buharda tutmanız sebebi her ne olursa olsun öksürüğünü yatıştıracaktır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR