Kedim Pirelendi Ne Yapmalıyım?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evden dışarıya çıkartmadığınız kedinizi birgün severken üzerinde pirelerin gezdiğini fark edebilirsiniz. Kedinizin evin içerisinde nasıl pirelere yakalandığını merak etmeye başlayabilirsiniz. Kedi bakımı ile ilgili sorunların arasında ilk sırada yer alan pireler, pek çok insanın uğraşmak durumunda kaldığı bir sorundur. Pire sorunlarını çözmeye başlamadan önce ise her zaman pirelerin yüzlerce farklı türünün bulunduğunu unutmamalısınız.

Pireler gün boyunca dolaştığınız tüm bölgelerde yer alabilirler. Siz farkında olmadan üzerinize bulaşan pireler evinize geldiğiniz zaman evcil hayvanlarınıza bulaşabilirler. Evinize bu şekilde dışarıdan bir pire taşıdıysanız ve pirelerin yumurtaları kedinizin tüylerine yapıştıysa kısa bir süre sonra pire problemi başlayacak demektir.

Parazit Sorunları Yakından Takip Edilmeli

Kedilerdeki pire sorunlarına iyi gelen doğal karışımlardan bu noktada tedavi amaçlı olarak yararlanabilirsiniz. Uzun süreli bir koruma elde edebilmek için ise mutlaka uzman veterinerinizden yardım almanız gerekiyor. Kısa süre içerisinde geçmeyen pirelere tek seferde çözüm getirebilecek olan özel kedi piresi ilaçlarını kullanabilirsiniz.

İç parazit bakımını da ihmal etmeyen kedi sahipleri dış parazit gibi pire sorunlarını çok fazla önemsemezler. Ancak bu parazit türleri de kedinizin sağlığını ciddi bir şekilde etkileyebilir. Kendilerini temizleyen kediler tüylerine yapışmış olan pire yumurtaları ile temas edebilirler. Kan artıklarını da yumurtalar ile birlikte yalayan kedilerinizde büyük sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Uzun süre boyunca geçmeyen pire sorunlarında ise kesinlikle veteriner hekime gözükmeniz tavsiye edilmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR