Kedim Sürekli Evden Kaçıyor Sebebi Ne Olabilir?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler her ne kadar evcil hayvanlar olsalar da bu birçok kedi sahibinin kedilerinin evden kaçma sorunu ile başa çıkmaya çalıştığı gerçeğini değiştirmiyor. Kedilerin evden kaçmasının altında farklı nedenler yatabiliyor ancak şunu belirtmemiz gerekli; kedim evden kaçıyor diyorsanız bu durumun altında sizin kediye yanlış yaklaşmanız da yatıyor olabilir. Yani böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken kediye kızmak yerine bunun altında yatan nedenleri bulmaya ve ortadan kaldırmaya yönelmek.

Kediler en çık kızgınlık dönemlerinde evden kaçarlar

Hem dişi hem de erkek kedilerde kızgınlık dönemlerinde evden kaçma isteği artar ve genellikle bu dönemlerde kedileri evde tutmak oldukça zorlaşır. Bu nedenle eğer kediniz kısırlaştırılmamışsa ve sürekli evden kaçıyorsa size tavsiyemiz veteriner hekiminizle görüşüp kedinizi kısırlaştırmanız.

Psikolojik etkenler

Kedilerin evden kaçmasının altında ev hayatından memnun olmamaları da yatabilir. Kediler gürültüden ve kargaşadan hiç hoşlanmazlar ve eğer ev ortamı huzursuzsa çareyi bu ortamdan uzaklaşmakta yani kaçmakta bulabilirler.

Fiziksel etkenler

Kedilerin sergilediği rutin dışı tüm davranışların altında fiziksel bazı sorunlar da yatma olasılığı vardır ve buna evden kaçma da dahildir. Bu nedenle eğer kediniz bir anda ortada size göre geçerli bir neden yokken inatla evden kaçıyor ya da kaçmaya çalışıyorsa yapmanız gereken kesinlikle bir veteriner hekime başvurmaktır. Böylece öncelikle kedinin bu davranışının nedeni belirlenebilir ve bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulanarak kedinin kaçma isteği yok edilebilir.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR