Kedim Yaşlandı Ne Yapmalıyım?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler muhteşem canlılardır ve bu güzel hayvanların belki de tek kötü yanı yaşam sürelerinin insanlara kıyasla oldukça kısa olmasıdır. Ancak kedi bakımı onuşunda bilinçli ve bilgili olup kedilere yavruluk dönemlerinden itibaren doğru şekilde bakmak, veteriner kontrollerini aksatmamak, eğer varsa özel sağlık koşullarına uygun mamalarla beslemek kedilerin hem daha sağlıklı ve mutlu hem de çok daha uzun bir hayat yaşamasını sağlar.

Kediler 7-8 yaşından sonra yaşlı olarak kabul edilir.

Kedilerin ortalama ömrü 13-14 senedir ve 7-8 yaşında gelen kediler yaşlı olarak kabul edilirler. Ama kedilerin yaşlılık belirtileri göstermeleri 11 yaşını bulur. Yaşlanan kedilerde de aynı insanlarda olduğu gibi kalp hastalıkları, şeker hastalığı, tansiyon gibi birçok sorunla karşılaşılabilir ve tam da bu nedenle yaşlı kedi bakımının tartışmasız en önemli unsurlarından biri düzenli veteriner kontrolüdür. Zira ancak düzenli olarak veterinere götürülen yaşlı kedilerde ortaya çıkabilecek olası sağlık sorunları erken dönemde fark edilebilir ve başta beslenme düzeni bu sorunlara göre hekim tarafından belirlenir. Ayrıca gerekli tedaviler de yapılarak kedilerin yaşlılık dönemlerinde hem daha mutlu olmaları sağlanır, hem yaşam kaliteleri hem de yaşam süreleri yükseltilir.

İdeali senede 2 kere check up yaptırmaktır.

Günümüzde yaşlı kedilerin seneden 2 kez yani 6 ayda bir tam check up yapılarak sağlık durumlarının yakından takip edilmesi yaşlı kedi bakımının rutin uygulamaları arasında yer alıyor. Ancak çeşitli nedenlerle senede 2 kez check up yaptırılamasa dahi bir kez yaptırılmasının tatlı ihtiyarların sağlıkları için kesinlikle çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR