Kedimi Elektrik Çarptı Ne Yapmalıyım?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Elektrik çarpması (yani elektrikle doğrudan temas), kedilerde, özellikle yetişkin kedilerde yaygın görülmez ancak gerçekleştiği durumlar da olabilir. Meraklı genç kediler ise bir elektrik kablosunu çiğneyebileceği elektrik çarpması riski oldukça yüksektir. Kedimi elektrik çarptı ne yapmalıyım gibi sorulara cevap arıyoruz.

Teknik olarak, "elektrik çarpması" terimi, kedi elektrik çarpması olayından kurtulamadığında kullanılır.

Kedinizi Elektrik Çarptığında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrik çarpmasına uğramış bir kedi nöbet geçirebilir, kaskatı kesilebilir veya bilinçsiz olabilir. Elektrik kablosu kedinin ağzında olabilir, ya da kedi elektrik akımının geçtiği sıvı bir yüzeyden geçmiş olabilir( elektriğin sıvı üzerinden iletilmesi)

Kedi Elektrik Çarpmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

  • En önemli adım, kedinizi kendinizi tehlikeye atmadan elektrikten uzak tutmaktır. Bu, kabloyu çıkarmak, kaldırmak veya devreyi kapatmak kadar basit olabilir.
  • Kediniz bir su veya başka bir sıvı birikintisi içindeyse özellikle dikkatli olun. Kediye ya da sıvıya doğrudan dokunmayın. Bunun yerine, kedinizi sıvıdan uzaklaştıracak tahta bir direk veya iletken olmayan başka bir madde kullanın.
  • Kedinizin kalp atışlarını ve solunumunu kontrol edin.
  • Gerektiğinde suni solunum ve / veya CPR başlatın.
  • Kedinizi havluyla sarın ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde veteriner hekiminize götürün.

Teşhis, esas olarak verdiğiniz bilgilere dayanmaktadır. Elektrik anormal kalp ritimlerine neden olabileceğinden, veteriner hekiminiz öncelikle kalp ve akciğerlerin iyi olduğunu kontrol edecektir. Sonra kediniz elektrikten çarpmasından kaynaklanan yanıklar ve elektrikle temastan sonra sık görülen şok belirtileri için kontrol edilecektir.

Elektrik çarpması hasarının olumsuz etkilerinden biri akciğerde ödem oluşmasıdır. Bu durum kazadan birkaç saat veya birkaç gün içinde belirebilir. Böyle bir şey olursa, kedinizi derhal veteriner hekiminize getirin.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR