Kedimi Kuma Nasıl Alıştırırım

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kediler her ne kadar doğaları gereği temiz canlılar olsa da evde yaşayan kedilerin tuvaletleri konusunda bazen sorunlar yaşanabiliyor. Onun için ayırdığınız tuvalet alanı kediniz için yabancı gelebilir hatta bazen tuvaletin hemen yanına dışkısını yapacak kadar sizi çileden çıkartabilir.

Tuvalet için ayrılan yere değil de başka bölgeleri kullanan kedinizi öncelikle anlamaya çalışmalı ve neden bunu yaptığını tespit etmelisiniz. Yetişkin bir kediyi tuvalete alıştırmak ne kadar kolaysa, yavru kediyi de kumuna alıştırmak çok kolaydır. Çünkü dışkılarının üzerini kumla örtme gereksinimi onların doğalarında vardır ve bunu yapmadıkları zaman rahatsız olurlar.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kumun yerini göstermeniz ve kedinizi kedi kumuna götürerek patisini hafifçe kuma sürtmeniz sonucunda kediniz hala kumu tercih etmiyorsa öncelikle kumun doğru kum olduğundan emin olmalısınız. Piyasada bulunan kristal kedi kumlarını kediler sevmez ve bu yüzden evin başka yerlerine tuvaletlerini yapabilirler. Kristal kedi kumları bakteri oluşumu açısından da son derece zararlıdır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise mahremiyet ortamı sağlanması olacaktır. Kediler tuvaletlerini yaparken rahatsız edilmek ve başka şeylerle göz göze gelmek istemezler. Bu yüzden kedinizin kumunu mümkün mertebe evinizin ücra köşelerine yerleştirmelisiniz. Eğer yer sıkıntınız varsa ve böyle bir ortam sağlayamıyorsanız petshoplarda satılan üstü kapalı tuvalet kaplarından edinebilirsiniz.

Kediniz için tuvalet alanını sağlayabildiğinizi düşünüyorsanız bundan sonra dikkat etmeniz gereken şey son olarak kum temizliğidir. Eğer kum temizliğine dikkat etmezseniz kediniz tuvaletini yapmak için yine başka yerleri tercih edecektir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR