Kedimin Kulağı Kokuyor Neden Olabilir?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedi denilince çoğumuzun aklına bu harika hayvanların süper hassas işitme duyuları gelir. Gerçekten de kediler bizlere kıyasla çok daha iyi duyarlar. Ancak kedilerin kulakları seslerin yanı sıra dış etkenlere ve tabi ki hastalıklara karşı da oldukça hassastır ve işte tam da bu yüzden kedi bakımının önemli bir parçası da kulak bakımıdır. Sağlıklı bir kedinin vücudunun hiçbir yeri kokmayacağı gibi kulakları da kokmaz! Bu nedenle kedilerde kulak kokusunu önemsemek gerekir.

Kedilerde Kulak Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde kulak kokusu farklı sorun ya da hastalıklara işaret eden bir belirtidir, bu nedenler şunlar olabilir;

  • Kulağa yabancı cisim kaçması
  • Kulak uyuzu
  • Kulak mantarı
  • Ortakulak enfeksiyonu
  • Farklı nedenlere bağlı olarak kedinin kulağını aşırı kaşıması neticesinde yaralar açılması ve bu yaralarda enfeksiyon oluşması

Veterinere gitmek şarttır!

Kedinin kulağındaki koku yukarıda saydığımız herhangi bir nedenin yanı sıra başka nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Ancak veteriner hekim kedinin kulaklarını muayene ederek bu sorunun altında yatan sorun ya da hastalığı teşhis edebilir. Hekim hastalığı teşhis ettikten sonra kediyi iyileştirmeye yönelik bir tedavi uygulayacaktır ve hastalığın iyileşmesi ile birlikte kulaktaki koku da ortadan kalkacaktır. Bu arada kedilerin düzenli olarak veterinere götürülerek kulak kontrollerinin ve temizliklerinin yapılmasının da çok önemli olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim. Çünkü kedilerin kulak temizliği doğru şekilde yapılmadığı takdirde kedinin kulağına zarar verilebilir ve bu da beraberinde işitme kaybına varan sorunları getirebilme riski taşıyan bir durumdur.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR