Kedimin Midesi Bozuldu Ne Yapmalıyım?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerde en sık karşılaşılan sorunların başında mide ve bağırsak problemleri geliyor.  Bunun sebebiyse çok sayıda farklı etkenin kedilerde mide ve bağırsak sorunlarına neden olabilmesi.

Kedimin midesi bozuldu diyorsanız size öncelikle şunu söylemeliyiz, siz kedinizin midesinin bozulduğunu düşünseniz de bu doğru olmayabilir ve size bunu düşündüren belirtilerin altında aklınıza hiç gelmeyecek denli ciddi hastalıklar yatıyor olabilir.

Nedenler

Kedilerin midesinin bozulmasına neden olan etkenler şunlardır;

  • Üşütme
  • Bozuk gıda tüketme
  • Çeşitli hastalıklar
  • Zehirlenme
  • Bazı ilaçlar

Her ishal ve kusma mide bozulması değildir!

Çoğu kedi sahibinin düştüğü en önemli yanılgılardan biri kedileri kusup ishal olduğunda midelerinin bozulduğunu düşünmeleridir. Oysaki yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kedideki bu semptomların altında zehirlenmeden metabolizma hastalıklarına uzanan birçok farklı ve ciddi neden yatıyor olabilir.

Ne yapmalı?

Eğer kedinizin midesinin bozulduğunu düşünmenize neden olan ishal ve kusma gibi belirtiler 1-2 gün içinde geçmezse yapmanız gereken kesinlikle veteriner hekime başvurmaktır. Aslında en sağlıklı olanı kedide bu belirtilerden biri ya da ikisi ortaya çıktığı anda veterinere götürmektir, zira bazı durumlarda 1-2 gün beklemek kedinin sağlığının düzelemeyecek şekilde bozulmasına, hatta çok geç kalınmış olmasına neden olabilir.

Bu nedenle sizlere tavsiyemiz kedimin midesi bozuldu düşüncesine kapıldığınız anda zaman kaybetmeksizin veteriner hekime başvurmanız ve kedinizdeki bu belirtilere neden olan hastalık ya da etkenlerin teşhis edilmesini ve kedinizin tedavi olmasını sağlamaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR