Kediye Kuduz Aşısı Yaptırmak Şart Mı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Ülkemizde evcil hayvan bakanların sayısı her geçen gün artıyor, ancak ne yazık ki gittikçe daha fazla insan hayvan bakmaya başlasa da halen evcil hayvan bakımı konusunda oldukça bilinçsiz bir durumdayız. Evcil hayvan bakımı konusunda bilinçsiz olmanın en önemli yansıması hayvanları aşılatmamak. Oysaki aşılama hem hayvan hem de toplum sağlığı için kesinlikle atlanmaması gereken bir konu.

Kuduz aşısı yasal zorunluluk

Birçok kedi sahibi kedilerini yavruluk döneminde viral enfeksiyonlara karşı aşılatırken kedi büyüdükten sonra kuduz aşısı da dahil olmak üzere hiçbir aşıyı yaptırmıyor. Oysaki aşılama kedilerin tüm hayatı boyunca atlanmaması gereken bir konu. Ayrıca kedi sahipleri yasal olarak da kedilerine her sene kuduz aşısı yaptırmakla yükümlüler.

Aşısız kediler tehdit altında!

Kuduz aşısı yapılmayan kediler yalnızca kuduz hastalığı açısından değil herhangi bir tırmalama, ısırma durumunda karantinaya alınma açısından da tehdit altındalar. Kedi sahibi yasal olarak zorunlu olduğu aşıyı yaptırmadığı takdirde herhangi bir şekilde kediyle ilgili resmi makamlara şikâyette bulunulduğunda ne yazık ki kedinin ailesinden alınarak karantinaya konulması prosedürü bulunuyor.

Kediniz için hazırlanan aşı takvimine mutlaka uymalısınız!

Kısacası kediye kuduz aşısı şart mı sorusunun yanıtı evet. Ayrıca yalnızca kuduz aşısı değil veterinerin kediniz için hazırlayacağı aşı takvimine harfiyen uymanız sevimli dostunuzun uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesini sağlamanız için size düşen en önemli görevlerden biri.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR