Kediye Kürtaj Yapılır Mı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kürtaj kısaca rahmin içinden dölütü alma operasyonu olarak tanımlanabilir ve bu uygulama insanların yanı sıra hem kedilere hem de köpeklere yapılabilir. Kedilere kürtaj yalnızca istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için değil bunun yanı sıra çeşitli sağlık sorunları sebebiyle de uygulanabilir.

Elbette bir kediye kürtaj yapılıp yapılmayacağına karar verebilecek tek kişi veteriner hekimdir ve ancak veteriner hekimlerin uygun gördüğü durumlarda kediye kürtaj uygulanması kabul edilebilir.

5 haftalıktan büyük hamileliklerde kürtaj doğru değildir

Kedilerde kürtaj 5 haftalığa kadar yapılır. Ancak eğer kürtaj tıbbi bir zorunluluksa veteriner hekim 5 haftalıktan büyük hamilelikleri de sonlandırmaya karar vererek kediye kürtaj yapabilir.

Kısırlaştırma çok daha iyi bir seçenektir

Her ne kadar kediye kürtaj yapılır mı sorusunun yanıtı evet olsa da aslında kısırlaştırma kürtajdan çok daha makul bir seçenektir. Dişi kedileri 4 aylıktan itibaren kısırlaştırabilmek mümkündür. Kısırlaştırma kedileri istenmeyen gebeliklerin yanı sıra çok sayıda genital hastalıktan da korur.

Örneğin kısırlaştırılan dişi kedilerde rahim, yumurtalık kanseri, meme kanseri gibi bazı kanser türlerinin görülme riski ya çok düşüktür ya da hiç yoktur. Dolayısıyla kediye hamile kaldıktan sonra kürtaj yaptırmak yerine erken yaşta kısırlaştırmak çok daha makul bir seçenektir. Ayrıca kedilerde kürtaj kısırlaştırma operasyonu ile birlikte yapılır. Yani bir kez kürtaj olan bir kedinin bir daha hamile kalma ya da doğum yapma ihtimali yoktur.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR