Kediye Ne Zaman Kuduz Aşısı Yaptırılmalıdır?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kuduz hastalığı ölüme neden olabilen viral bir hastalık olarak yalnızca sıcakkanlı canlılarda görülür.

Kuduz virüsü kolaylıkla yayılabilen, ölüm riski yüksek bir hastalıktır. Kuduz hastalığının ileri safhaları bir canlı için çok korkunçtur. Ağır ve çok acılı geçirilen süreden sonra gelen ölümler nedeniyle, çoğu kuduz vakası hastalarında evcil hayvan sahiplerinin de onayı alınarak ötenazi uygulanır. Bu aynı zamanda çevredeki diğer canlıların sağlığını riske atmamak için de gerekebilir.

Kuduz hastalığı, kuduz virüsü taşıyan bir canlıdan doğrudan temas yoluyla bulaşır. Halk arasında kudurma olarak bilinen kuduz vakalarının gösterdiği tipik hareket ısırma olduğu için, en büyük bulaşma riski de yine ısırıklardan kaynaklanır. Kuduz virüsü taşıyan salyanın ısırma yoluyla kana geçmesi, kuduz hastalığının yayılmasında en büyük sebeptir.

Evde beslenen kedilerin kuduz virüsü kapma riski düşük olsa da, dış ortama da çıkan kedilerde kuduz hastalığı riski her zaman vardır. Dışarı çıkan bir kediniz var ise kuduz aşısı yaptırmayı kesinlikle etmemeniz gerekir.

Kedilerin kuduz aşısını yaptırmak olası kuduz riskini ortadan kaldıracağı için, her kedi sahibinin bu görevi yerine getirmesi gerekir.

Dış ortama çıkmasa da, kızgınlık döneminde evden kaçabilen kediler de olabilmektedir. Ya da apartmanda yaşayanlar için apartmana kaçan kedi vakaları da oldukça tanıdık gelecektir. Bu tip kaçma vakalarında gözden 15 dakika kaybolsa dahi kuduz aşısını yaptırmayı ihmal etmeyin.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR