Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası Özellikleri

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası, singapur kaplumbağası ve kızıl yanaklı su kaplumbağası olarak adlandırılan sevimli kaplumbağa türleri ülkemizde de en fazla beslenen kaplumbağa türleri arasında yer alıyor.

Emydidae familyasında yer alan bu kaplumbağalar amfibik özellikler gösterirler. Karada ve suda yaşayabilen kaplumbağalar tüm dünya tarafından büyük bir ilgi görmektedir. Suratlarının en yan kısmında yer alan kırmızı ve turuncu renkler sebebiyle bu kaplumbağalara kırmızı yanaklı su kaplumbağası adı verilmektedir.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağalarının dişileri 35 cm, erkekleri ise 25 cm boyutlarına kadar ulaşabilmektedirler. Ortalama ağırlıkları ise 1,5 KG civarındadır. Yaşam sürelerinin 30 yıl kadar olduğu söylenmektedir. İlk 1 yıllık dönemlerinde ortalama 5 ile 7 cm arasında 3  yıllık dönemlerinde ise 8 ile 15 cm boyutlarında olurlar.

Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Su kaplumbağalarının cinsiyet ayrımlarının yapılabilmesi için 2 yıllık sürecin geçmiş olması ve kaplumbağalarn 10 cm boyutlarına ulaşmış olması gereklidir. Ayrıca farklı yöntemler ile uzmanlar da kaplumbağaların cinsiyetini tahmin edebilirler.

Dişilerde yer alan ve kloaka olarak tabir edilen kısım genellikle kuyruk kökünde biter. Erkeklerde ise bu kloaka bu kısımdan daha uzak durmaktadır. Erkeklerin kuyruklarının daha kalın olması ise çiftleşmeyi kolaylaştırabilmek için karınlarında ufak bir çökük oluşmasına sebep olur.

Dişiler ise bağımsız desenlere ve dış görünüme sahiptir. Erkeklerin ise renkleri dişilere göre daha belirgin olabilmektedir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR