Kısırlaştırma Operasyonundan Sonra Köpeklerde Davranış Değişikliği Görülür Mü?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Kısırlaştırma operasyonun sonra gerek erkek köpekler gerekse dişi köpekler davranışsal olarak farklı davranabilmektedirler. Erkek köpeklerin yumurtalık ve testislerini çıkarıldıktan ve hormon salışını durdurduktan  (kastrasyon, kısırlık) sonra, erkek köpekler genel olarak sakinlik, görev yapmama ve sürekli yatma halleri gözlemlenir.

Dişi köpeklerde kısırlaştırma işleminden sonra idrar tutamama gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Ancak bu durum çok nadir yaşanır.

Rutin eğitimlerinizde köpeğinizde kastrasyon sonrası göreceğiniz isteksizlik ve uyuşukluk doğrudan kısırlaştırma işlemi ile ilgilidir. Yine aynı şekilde erkek ve dişi köpeklerde metabolizma yavaşlayacağından dolayı yemek yeme isteği artar ve obezite problemleri ortaya çıkar.

Bu yüzden obezitenin oluşumuna karşı köpeği daha fazla hareket etmeye zorlamalısınız ve egzersizler için daha fazla zaman ayırmalısınız. Çünkü yine bazı köpeklerde, obeziteye bağlı olarak gelişen depresyon da görülebilmektedir. Sık yapılan egzersizler ve diyet mama ile doğru bir şekilde beslenme, köpeğinizin hayatında kaldığı yerden sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için çok önemlidir.

Davranış Değişikliği Kısırlık Komplikasyonu Mu?

Davranış bozuklukları ya da değişiklikleri, başarılı geçmiş bir kısırlaştırma operasyonunun komplikasyonu olamaz.

Kısırlaştırma operasyonun böyle bir etki yaratması imkansız olduğu için, davranış değişikliği gösteren köpeğinizi dikkatli bir şekilde izlemenizde fayda var. Herhangi bir dış etki, köpeğinizin davranışının değişmesi yönündeyse bu durumu tespit etmeli ve gerekirse profesyonel olarak yardım almalısınız.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR