Komondor Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Onu sokakta görenlerin düşündükleri şey şudur: Sanki yanlarından görülmez ruhların çektiği bembeyaz bir tüy halısı ilerlemektedir. Ne kafası, ne kuyruğu ne de bacakları, hemen hemen hiçbir şey görülmez. Onu bu halde gören bir kişi, “Zavallı hayvan hiçbir şey göremeden yürümeye çalışıyor” diye düşünür.

Burada sözünü ettiğimiz Komondor köpeğidir. Doğa ona bir kurdun dahi diş geçiremediği yoğun ve kalın bir post vermiştir. Bu, onun için büyük bir şanstır. Çünkü o, Macaristan’ın uçsuz bucaksız yerlerinde inek ve koyun sürülerini kollamakla yükümlüdür ve kurt sürülerinin de en önemli avıdır.

O, en eski Macar çoban köpeğidir. Komondor adı ilk olarak 1550’li yıllarda kullanılmıştır. Bütün bir yıl boyunca, yaz kış demeden dışarıda ve çoğu zaman sığınacak bir kulübesi bile olmadan yaşadığı varsayıldığında ne kadar dayanıklı bir köpek olduğu düşünülmektedir. Dişi Komondor bugün bile yavrularını doğada açıkta dünyaya getirmektedir.

Komondor’ların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkeğin boyu en az 65cm’dir. Ancak 80 cm’ye ulaşanları makbuldür. Dişilerin boyu ise ortalama 70 cm, fakat en az 55 cm olmalıdır. Başı sık ve uzun tüylü, burnu geniş ve siyahtır. Çoğunlukla görülemeyen gözleri baden şeklinde, siyah ve fazla derin değildir. Tüyleri bir manto gibi bütün vücudunu sarar. Bu tüyler oldukça dağınık ve keçeleşmiş bir görünüme sahiptirler. Komondor’un sahip olduğu tek tüy rengi beyazdır.

Komondor bir şehir köpeği olamaz. Sevecen ve bağlılık gösteren bir karaktere sahip olup özellikle sahibine çok yakından bağlanır. Onun açık alanlara ve serbestçe hareket edebilme özgürlüğüne ihtiyacı vardır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR