Köpeğe Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek bakımı yalnızca köpeğiniz yavruyken önemli değildir. Köpekler hayatı boyunca sizin ona gösterdiğiniz bakıma ve sevgiye ihtiyaç duyar. Bakım denince de sadece köpeğin beslenmesini düşünmek oldukça yetersiz bir tutum olacaktır.

Köpek beslemek dışardaki sahipsiz hayvanlar için yapılan bir eylem olabilir ama kendi köpeğinizi yalnızca beslemezsiniz ona bakarsınız da. Bakım demek ise kendi çocuğunuz gibi görmek ve tüm ihtiyaçlarını karşılamak anlamına geliyor. Rutin bakımlar ise tüy bakımı, yürüyüşler, sağlık kontrolleri, temizlik gibi sıralanabilir.

Köpekler için Aşıların Önemi

Köpeğin hayatında aşının önemi büyüktür. Eğer bir köpeğiniz varsa bakımını üstlenmişsiniz demektir ve bu ertelenecek bir durum değildir. Kısacası köpeğiniz sadece hasta olunca sadece veterinere götürülüyorsa bakım şeklinizde bir sorun var demektir. Aşılar köpeklerin hayatında önemli rol oynar aşıları yapılmayan bir çok köpek bu yüzden hayatını kaybetmekte.

Yavru köpekler için bağışıklık sistemlerinin güçlü olması için anne sütü şarttır. Köpeğin hayatında ilk aşı bu yüzden anne sütüdür. Anne sütü içerdiği zengin antikorlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu yüzden erken yaşta annesinden ayrılan veya annesini kaybeden köpekler için yoğun bir bakım programı oluşturulmalıdır.

Köpeğiniz için zorunlu olan aşıları onlara yaptırmıyorsanız; yetişkin köpeğinizin aşılara ihtiyacı olduğunu düşünmüyorsanız köpeğinizin hayatını riske atıyorsunuz demektir. Çünkü aşıları yapılmayan bir köpek bir çok hastalığa karşı savunmasızdır. Bu yüzden köpeklerini sağlıklı bir şekilde büyütmek isteyen yetiştiriciler mutlaka veteriner hekimlerinin belirttiği aşı takvimine uyarak bu işi ciddiye almalılardır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR