Köpeğim Adet Oldu Ne Yapmalıyım?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Köpekler ilk 4 aydan 10 aylık süreye kadar bir zaman diliminde ilk adetlerini görürler. Adet zamanı köpeğin ırkına, sağlık durumuna, fiziksel durumuna ve çevre koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

Adet dönemi yılda ortalama 2 kezdir. 4 aydan daha kısa veya 10 aydan daha uzun süren adet aralıkları belli bir sağlık durumunun işareti olabileceğinden bu tip durumları es geçmemek gerekir. Bu nedenle köpeğinizin adet takvimini oluşturmalı ve adet döngüsünü takip etmeniz gerekir. Herhangi bir problemli durumda da gecikmeden veteriner hekiminize danışmalısınız.

Adet dönemindeki köpekler normale göre daha gergin ve stresli olurlar. Bu dönemde köpekler ayrıca daha az yemek tüketebilirler, depresyon belirtileri gösterebilirler, tüy dökebilirler, agresif ve gergin olabilirler. Köpeğinizin bu belirtileri gösterdiği zamanlar sakin yaklaşmanız gerekir. Köpek sahipleri unutmamalıdır ki bu dönem geçicidir ve bilerek yaklaşmak gerekir.

Köpeğine karşı tutumunuz bu dönemde çok önemlidir. Her şeyden önce onu daha yoğun bir stres altına sokmamak için destek olmalısınız. Köpeğinize sessiz ve sakin bir ortam sunduğunuz taktirde bu dönemi daha rahat atlatacaktır. Eğer başka köpeklerle çiftleşmek istemiyorsa onu başka köpeklerden uzak tutmanız gerekir.

Köpeğiniz eğer evde yaşıyorsa adet külotları ya da padleri kullanılabilir. Ancak bu ürünlerin düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir, çünkü kirli padler belli hastalık riskleri taşır. Ekstradan anti bakteriyel ıslak mendil ve spreylerle temizliğine yardımcı olabilirsiniz.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR