Köpeğim Çok Gaz Çıkarıyor Nasıl Beslemeliyim?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Eğer köpeğiniz gaz çıkarma ile birlikte zayıflama, kilo kaybı, iştahsızlık (azalmış veya artmış), kusma veya anormal dışkı üretimi gibi başka belirtilere sahipse eğer veteriner hekiminizden randevu almalısınız.

Anormal gaz çıkarma durumları potansiyel olarak ciddi hastalıkların bir semptomu olabilir:

  • Ekzokrin pankreas yetmezliği
  • Gastrointestinal enfeksiyonlar
  • Bağırsak parazitliği
  • Pankreatit
  • Gıda alerjisi
  • Enflamatuar barsak hastalığı

Köpeğinizin sağlıklı olduğunu ve yalnızca gaz çıkardığına emin olduktan sonra ise,  beslenme şeklinde ve diyetinde değişiklik yapmanızın zamanı gelmiştir.

Yaklaşık iki hafta boyunca, köpeğinizin normal köpek yemeğinden başka hiçbir şey yemediğinden emin olun. Gazı bu süre içinde kesilirse, bu durumda artık suçlaması gereken köpek maması olmayacaktır.

Köpeğinizin gaz çıkartması devam ediyorsa eğer yemeğini değiştirme zamanınız gelmiştir. Sindirilemeyen karbonhidratlar, özellikle hindiba, inulin, fruktooligosakaridler, pektinler, psyllium, yulaf, arpa, pancar posası, bazı meyve ve baklagiller gibi çözünebilir lif kaynakları köpeğin kalın bağırsağında gaz salınımı oluşturan bakterileri üretir.

Köpeğinizin gazı özellikle kötü kokulu ise et birinci şüpheli konumundadır. Köpek, sindirilemeyen miktarda et ya da etten oluşan bir diyetteyse, gaz oluşumu artacaktır.

Köpeğiniz için tercih ettiğiniz diyette yüksek kaliteli etlerden yapılan ürünleri  tercih etmelisiniz. Ancak protein açısından çok yüksek olmamalıdır; kuru madde bazında yaklaşık% 25 civarında protein, ​​köpeğinizin ihtiyaçlarını aşırıya kaçmadan karşılayacaktır. Ayrıca, yüksek lifli gıdalardan, özellikle de yukarıdaki birkaç maddeyi içeren yiyeceklerden kaçının.

Besin alerjileri köpeklerde artan gazın ortak bir nedeni olduğu için, düşünülmesi gereken başka bir yol, yeni bir içerik diyetidir. Ördek ve patates gibi malzemelerle hazırlanan diyetler denemeye değer diyetlerdir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR