Köpeğim Nesnelere Kafasını Yaslıyor?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kafa sıkıştırma, belirgin bir sebep olmaksızın kafayı bir duvara veya başka bir nesneye bastırmak için zorlayıcı hareket ile karakterize edilen bir durumdur. Bu durum genellikle ön beyin ve talamus bölümlerinin hasar görmesini ve bazı toksik zehirlenme türleri de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen sinir sisteminde oluşan zararlara işaret eder.

Bu durum herhangi bir cins veya yaş aralığındaki köpekleri etkileyebilir. Ayırt edici bir özellik aranmaz.

Kafa basıncının yol açtığı bu hareket, beynin ön beyin ve talamus bölümlerinin etkilendiği prosensefalon hastalığının yalnızca bir işaretidir. Buna eşlik eden diğer belirtiler öğrenilmiş (eğitilmiş) davranış değişiklikleri, nöbetler, hasar görmüş refleksler ve görsel problemlerdir.

Bu semptomların bazıları, kompulsif tempo sonucunda ortaya çıkan yaralar gibi lezyonlara, başın uzun süre yüzeye bastırılmasından kaynaklanan yüz ve baş yaralanmalarına neden olabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hastalık Sebepleri

Bir köpeğin başını nesnelere yaslayarak bastırdığı durumlar için bir çok sebep öngörülebilir. Muhtemel nedenler ise, hiper veya hiponatremi (vücudun kan plazmasında çok fazla veya çok az sodyum), birincil veya ikincil tümör (beyinde bulunan bir tümör karşısında vücudun herhangi bir yerinde bulunan bir tümör anlamına gelir) gibi metabolik bir bozukluk olabilir.

Kuduz veya mantar enfeksiyonu gibi sinir sisteminin bir enfeksiyonu sonucu da bu durum yaşanabilir. Diğer nedenler arasında bir araba kazasından kaynaklanan kafa travması veya kurşun gibi toksinlere maruz kalma sayılabilir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR