Köpeğim Sürekli Gaz Çıkarıyor Ne Yapmalıyım?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Gaz çıkartmak insanlarda olduğu gibi köpeklerde de normal karşılanması gereken doğal bir olaydır. Ancak söz konusu sürekli gaz çıkartmaksa bu yolunda gitmeyen bir şeylerin varlığına işaret edebilir. Bu nedenle köpeğim sürekli gaz çıkartıyor diyen bir köpek sahibinin bunun altında yatabilecek nedenler hakkında bilgi edinmesi ve daha da önemlisi köpeğini veterinere götürerek bu durumun bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmesi gerekir.

Köpeklerde Gaz Neden Oluşur?

  • Hava yutma (bu özellikle köpek çok hızlı yemek yediğinde görülür)
  • Sindirim sistemindeki enfeksiyonlar
  • Sindirim sistemi hastalıkları
  • Yiyecekleri iyi sindirememek
  • Süt, fasulye gibi gaz (osuruk) yapan besinler tüketmek

Gördüğünüz gibi köpeğinizin gaz çıkartmasının altında sandığınızdan daha ciddi sorunlar yatma olasılığı vardır.

En doğrusu veteriner başvurmaktır

Köpeğin sürekli gaz çıkarması normal kabul edilmediği ve altında bazı ciddi hastalıklar yatıyor olabileceği için en doğrusu işi şansa bırakmayarak veterinere başvurmaktır. Veteriner hekim yapacağı detaylı muayene neticesinde köpekte bu duruma yol açabilecek bir hastalık ya da sorun bulamazsa köpeğin beslenme düzenine ilişkin önerilerde bulunacaktır. Zira bazı köpeklerin beslenme düzeninin değiştirilmesi, mamasının ve besleme aralıklarının değiştirilmesi sürekli gaz çıkartma probleminin çözülmesini sağlayabilir.

Kısacası köpeğinizdeki gaz çıkarma sorununu hafife almamanız ve veteriner hekiminize başvurarak en doğru şekilde bu sorunun çözülmesini sağlamanız sevimli dostunuzun sağlığı, rahatı ve olası hastalıkların erken teşhis edilebilmesi için en doğrusudur.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR