Köpeğim Sürekli Kafasını Sallıyor Neden Olabilir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Hayatını dünyanın en sevimli canlılarından biri olan köpekler en fazla beslenen evcil hayvanlardan da biri doğal olarak. Ancak köpek bakımı yalnızca sevgi değil yoğun ilgi de gerektiren bir konu. Çünkü ancak köpeklerle yakından ilgilenerek sağlık durumları hakkında fikir edinme şansına sahibiz. Köpeklerin kafalarını sallaması da kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sorun zira oldukça ciddi sorunlara işaret edebiliyor.

Kulağa kaçan yabancı cisimler

Köpeklerin kafasını sallamasının en sık karşılaşılan nedeni kulaklarına kaçan yabancı cisimlerdir ve özellikle de bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan pisipisi otlarına dikkat etmek gereklidir. Zira pisipisi otları köpeklerin kulağının yanı sıra burunlarına da kaçabilir ya da patilerine batarak ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Bu nedenle bahar ve yaz aylarında köpekleri mümkün olduğunca otlu alanlardan uzak tutmak etkili bir önlemdir. Eğer köpeğiniz kafasını çok sallamaya, kulağını sürekli kaşımaya, kaşırken ağlar gibi sesler çıkartmaya başlamışsa bunun nedeni kulağına kaçan yabancı bir cisim olabilir ve derhâl veteriner hekime başvurmanız en doğrusudur.

Kulak uyuzu

Köpeklerde sık karşılaşılan kulak sorunlarından biri de kulak uyuzudur. Aslında bir cins parazit olan ve akarlar adı verilen canlıların neden olduğu bu hastalık köpeklerin kulaklarının aşırı kaşınmasına, kulaklarında sürekli rahatsızlık hissetmelerine yol açar ve bu da beraberinde kafa sallama davranışını getirebilir. Bu durumda da köpeğinizi veterinere götürerek tedavi olmasını sağlamanız gerekir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR