Köpeğim Sürekli Kulağını Kaşıyor Silkeleniyor

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpek denilince birçoğumuzun aklına bu harika canlıların son derece hassas işitme duyuları gelir. Ancak köpeklerin kulakları seslere karşı hassas olduğu kadar dış etkenlere ve hastalıklara karşı da hassastır. Bu nedenle olsa gerek köpeklerin kulaklarında çok sayıda hastalık ve sorunla karşılaşılabiliyor ve tüm bu hastalık ve sorunların en belirgin işaretlerinden biri de köpeğin kulağını kaşıması ve silkelenmesi. Birden panikle hareket edip silkelenip kulağını kaşıması bazı problemleri yanında getirebilir.

Kulak uyuzu bu soruna yol açabiliyor

Akarlar adı verilen ve çıplak gözle görülemeyen parazitlerin neden olduğu uyuz hastalığı köpeklerin tüm vücutları ile birlikte kulaklarında da görülebiliyor ve kulak uyuzu ciddi şekilde kaşıntıya yol açıyor. Halk arasında uyuzdan çok korkulsa da aslında köpeğinizi veterinere götürüp tedavi ettirmeniz bu hastalıktan kolayca kurtulmasını sağlamak için yeterli.

Kulağa kaçan yabancı cisimler

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarının deyim yerindeyse kabusu olan pisipisi otları köpeklerin hem kulaklarına hem de burunlarına kaçabiliyor ya da patilerine batabiliyor. İster pisipisi otu olsun ister diğer yabancı cisimler köpeklerin kulaklarında kaşıntıya, acıya ya da ağrıya yol açabiliyor ve bu nedenle köpekler sürekli olarak kulaklarını kaşıyabiliyorlar.

Bunlar elbette köpeklerin kulaklarını aşırı derecede kaşımasının tek nedenleri değil. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken köpeğinizi veterinere götürerek bu durumun altında yatan nedenin bulunmasını ve tedavi edilmesini sağlamak. Bu arada pire ve kene gibi dış parazitlerin de köpeklerin kulaklarının arkasında ya da içinde kaşıntıya neden olabileceklerini eklemeden geçmeyelim.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR