Köpeğim Tırnaklarını Kestirmiyor Çok Uzadı

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerin de tırnakları aynı bizlerinki gibi sürekli olarak uzarlar ve özellikle evlerde yaşayan ve hareket imkanı kısıtlı olan köpeklerin tırnaklarına düzenli olarak bakım yapmak gerekir. Zira sokaklarda dolaşan köpekler bu gezintiler sırasında tırnaklarını da törpülerler ancak ev köpeklerinin böyle bir şansı yoktur dolayısı ile düzenli olarak veterinere götürülerek tırnak bakımlarının yapılması gerekir.

Köpeklerin tırnaklarının içinde canlı doku vardır

Köpeklerin tırnaklarının içinde canlı doku bulunur bu nedenle özellikle de söz konusu koyu renk ya da siyah tırnaklı köpekler olduğunda bilinçsiz şekilde yapılabilecek tırnak kesimleri ciddi yaralanmalarla sonuçlanabilir ve köpeklerin tırnaklarından akan anı durdurmak oldukça zordur ayrıca bu dokuya zarar verilmesi köpeğin canının çok yanmasına yol açar. İşte bu nedenlerle köpeğimin tırnağı uzadı diyorsanız yapmanız gereken kesinlikle veterinerinize başvurmak ve köpeğinizin tırnak bakımının konunun uzmanınca sağlıklı şekilde yapılmasını sağlamaktır.

Tırnakların uzamasını beklemeyin!

Ancak köpeğinizin tırnak bakımını yaptırmak için tırnaklarının uzamasını beklemeniz doğru değildir. Köpek tırnak bakımı köpek bakımının rutin uygulamalarından biridir ve köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürerek tırnaklarını kestirmeniz gerekir. Aksi takdirde uzayan tırnaklar her şeyden önce köpeğin yürümesini zorlaştıracağı için hareket kabiliyetini kısıtlar ve kendini rahat hissetmesine engel olur. Bu nedenle veterinerinizin belirleyeceği aralıklarla köpeğinizin tırnak bakımını periyodik olarak veterinerde yaptırmanız en doğrusudur.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR