Köpeğim Titriyor Ne Yapmalıyım Köpekler Neden Titrer?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpekler heyecanlı yapıları ile tanınırlar, enerjik ve heyecanlı kuçular bazen bu heyecanlı yapıları nedeniyle titreyebilirler ve özellikle karşılama anlarında görülen bu titreme normal kabul edilir. Ancak köpeklerde titreme bunun dışındaki zamanlarda kesinlikle normal kabul edilmez ve bu nedenle mutlaka ciddiye alınıp veteriner hekime başvurulması gerekir. Köpeğim titriyor ne yapmalıyım ya da sebebi ne olabilir derseniz aşağıdan devam edebilirsiniz.

Köpeklerin üşümediği inancı gerçeği yansıtmaz!

Halk arasında köpeklerin üşümediğine ilişkin yaygın bir kanı vardır oysaki bu kanı kesinlikle gerçeği yansıtmaz. Evet, köpeklerin tüyleri elbette soğuğa karşı belirli düzeyde bir koruma sağlar ancak bu köpeklerin üşümediği anlamına gelmez, eğer hava soğuksa ve köpeğiniz titriyorsa bunun nedeni tüylü dostunuzun aşırı üşümesi olabilir.

Bazı nörolojik sorunlar da titremeye yol açabilir

Bazı nörolojik yani sinirsel sorunlar da köpeklerin titremesine neden olabilir ve bu durumda eğer veterinere başvurulmazsa üzücü sonuçlar ile karşılaşılma riski oldukça yüksektir. Aşısız köpeklerde karşılaşılan ve farklı formları olan gençlik hastalığının sinirsel formunun en belirgin semptomlarından biri de titremedir.

Eğer köpeğiniz aşısızsa ve örneğin kusma, ishal gibi diğer hastalık belirtileri varsa ve bunlarla birlikte aynı zamanda titriyorsa hiç zaman kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmanız olası ciddi hastalıkların erken teşhis edilmesini sağlayacaktır.

Unutmayın ki ister gençlik hastalığı olsun ister farklı bir hastalık her hastalıkta erken teşhis tedavi şansınız yükselten en önemli etkenlerden biridir. Bu arada şunu da eklemeden bitirmeyelim yazımızı; köpeklerinizi yavruluktan itibaren düzenli olarak aşılatmanız çok sayıda ciddi hastalıktan korunmaları için vazgeçilmezdir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR