Köpeğim Toprak ve Taş Yiyor Zararı Var Mıdır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpek sahiplerinin ilk görevlerinden biri köpeklerini her zaman gözlemlemek ve sergiledikleri normal dışı davranışları boş vermeyip ciddiye almaktır. Çünkü köpeklerde rutin dışı davranışların altında genellikle çeşitli sağlık sorunları yatar ve bu davranışları önemsememek ileride çok daha ciddi durumlarla karşılaşılmasına neden olabilir. Köpeklerde toprak yeme de normal olmayan bir davranıştır ve hem psikolojik hem de fizyolojik kaynaklı olabilir.

Eksik beslenme bu durumun en sık karşılaşılan nedeni

Köpek bakımının en önemli parçası tabi ki besleme. Ancak ne yazık ki birçok köpek sahibi besleme konusunda bilinçsiz. Zira her köpeğin yaşına ve varsa özel sağlık koşullarına uygun şekilde beslenmesi gerekiyor ve bu besleme düzenini oluşturabilecek kişi de tabi ki veteriner hekimler.

Köpeklerin toprak, taş ya da diğer yabancı maddeleri yemesinin altında yatan neden de genellikle yanlış ve eksik besleme oluyor. Bu yüzden eğer köpeğim toprak yiyor taş yiyor diyorsanız yapmanız gereken şey hemen veteriner hekime başvurarak köpeğinizi bu hareketi sergilemeye iten bir eksiklik yaşayıp yaşamadığını bulmak ve tedavi olmasını sağladıktan sonra da veteriner hekimin önereceği beslenme şekline harfiyen uymak.

Psikolojik etkenler de bu duruma yol açabiliyor

Her ne kadar genellikle toprak yemenin altında yatan neden eksik besleme olsa da kimi zaman psikolojik etkenler de köpeği bu davranışı sergilemeye itebiliyor. Ancak bunun psikolojik kaynaklı olduğunu bilmeniz için öncelikle veterinerin tüm kontrolleri yaparak bu sorunun kesinlikle fizyolojik bir kaynağı olmadığını saptaması gerekiyor.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR