Köpeğim Yemek Yerken Zorlanıyor

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpek bakımı denilince akla gelmesi gereken ilk şeylerden biri köpeklerin ağız ve diş bakımıdır. Çünkü köpeklerin ağız sağlığının genel sağlık durumları üzerinde direkt etkisi vardır ve ağzı, dişleri sağlıklı olmayan bir köpeğin sağlıklı olmasını beklemek imkansızdır. Köpeğim yemek yerken zorlanıyor diyorsanız ortada bir sorun olduğunu bilmeniz ve bu sorunun ne olduğunun bulunup hemen tedavi edilmesini sağlamanız için veteriner hekime başvurmanız gereklidir.

Diş sağlığı için ilk koşul doğru beslemedir

Elbette ki köpeklerin dişlerinin sağlıklı olması için ilk koşul doğru beslenmeleridir. Köpekleri sürekli yumuşak ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerle beslemek dişlerinin arasında ve üstünde besin artıklarının birikmesine, plak ve taş oluşumuna ilerleyen süreçte de dişlerin çürümesine neden olur. Bu yüzden köpek beslenmesi konusunda veteriner hekiminize danışmanız ve hekiminizin önerileri doğrultusunda besleme yapmanız hem köpeğinizin ağız ve diş sağlığını hem de genel sağlığını korumak için vazgeçilmezdir.

Çeşitli nedenlerle oluşan ağız yaraları da buna yol açabilir

Köpeklerin mama yerken zorlanmasına ağız içi yaralarına da yol açabilir. Ağız içi yaralarının altında farklı nedenler yatabilir ve bazen viral enfeksiyonlar da ağız içinde ve çevresinde yaralar çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle eğer köpeğinizin ağzında bir yara olduğunu fark ederseniz hiç zaman kaybetmeden veterineriniz ile görüşmeniz ve köpeğinizi muayene ettirerek bu yaraların sebebini öğrenip tedavi olmasını sağlamanız deyim yerindeyse hayati önem taşıyan bir konudur.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR