Köpeğimde Astım Var Mı? Köpekte Nefes Tıkanması

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Köpekler sıcakta ya da yorgun düştüklerinde doğal olarak nefes nefese kalırlar, nefes tıkanması yaşayabilirler. Ancak evcil hayvanlarda potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durum olan astımı gösteren ipuçlarına karşı dikkatli olmanız gerekir.

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de astım, esas olarak çevredeki herhangi bir şeye karşı alerjik bir reaksiyonun gerçekleşmesiyle oluşur. Alerjene maruz kalma hava yollarını bloke ederek ve kontrolsüz mukus oluşumunu tetikler bu da nefes almayı zorlaştırır. Nefes tıkanması yaşanabilir.

Astım kedilerde de köpeklerde de görülür ancak kediler astıma karşı daha hassastır. Köpeklerde ise küçük ırklar büyük ırklara karşı daha savunmasızdır.

Bir saldırıyı tetikleyebilen yaygın alerjen: Duman (tütün, şömineler veya odun sobaları), ev temizleyicileri, hava spreyi veya deodorantlar, parfümler, hava kirliliği, havadaki polen, küf sporları, böcek ilaçları, gübre, kedi kumu kütlesi parçacıkları gibi etkenleri içerir. Bazı köpeklerde, tetikleyiciler pişirme kokuları veya yanan bir mum kokusu kadar zararsız şeyler olabilir.

Köpeğinizde eğer astım ve nefes tıkanması varsa aşağıdaki belirtileri gösterecektir:

  • Nefes nefese kalma ağır ve rahatsız nefes alışverişi, nefes tıkanması
  • Öksürük, hırıltı veya nefes darlığı gibi duyulan rahatsızlıklar
  • Enerji veya iştah kaybı.
  • Ciddi ataklarda dişeti soluk veya mavi olabilir; Bu, köpeğinizin veteriner hekime en kısa sürede girmesi için gereken bir işarettir.

Köpeklerdeki astıma genellikle röntgen ile teşhis konur ve çeşitli ilaçlarla tedavi edilir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR