Köpeğimde Deri Hastalığı Var mı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Sağlıklı derisi olan köpeklerin kızarıklığı, tahriş problemi ve pullanması gibi sorunları olmamaktadır. Aşırı yağlı olmayan sağlıklı köpek ciltleri çok fazla kuru da olmazlar. Deri hastalığına sahip olan köpeklerde kızarıklık, benek ve sivilceler görülebilir. Ayrıca kabuk tutmuş yaralar ve kalınlaşan bir cilt de ortaya çıkmaya başlar.

Köpekler uzun süre boyunca cilt hastalığı yaşadıkları zaman kötü kokular da yaymaya başlarlar. Köpeğinize sarıldığınız veya yaklaştığınız zaman hoş olmayan kokular alıyorsanız köpeğinizin cildine dikkatli bir şekilde bakarak herhangi bir belirti olup olmadığına bakmanız gerekebilir.

Köpek Cilt Sorunları Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğinizin derisinde yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtileri gözlemlediğiniz takdirde vakit kaybetmeden veteriner ile iletişime geçmeli ve randevunuzu alarak köpeğinizi bir uzmana göstermeniz gerekmektedir.

Veterinerler dermatolojik testlerden sonra tedavi sürecine vakit kaybetmeden başlamaktadırlar. Veterinerinizin yöneteceği tedavi sürecinde hayvanınız ile daha yakından ilgilenerek tedavi sürecinin hızlanmasını ve daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca köpeğiniz tedavi sürecindeyken veterinerinize danışarak köpeğinize ördek ve geyik eti gibi yüksek protein içerikli mamaları yedirip yediremeyeceğinizi de mutlaka sormalısınız. Bu tür mamalar köpeklerin cildinin korunması için son derece etkili bir rol üstlenmektedir.

Balık yağında yer alan Omega-3 ve Omega-6 yağları da mamalarda bulunduğu takdirde köpeklerdeki cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Köpek maması alacağınız zaman bu tür maddeleri tercih etmeniz köpeğinizin genel sağlığı ve cilt sağlığı açısından faydalı olacaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR