Köpeğime Araba Çarptı Ne Yapmalıyım?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Ne yazık ki günümüzde köpeklerin karıştığı kazaların ilk sırasında trafik kazaları geliyor ve her yıl çok sayıda köpek bu kazalar nedeni ile hayatını kaybediyor. Yazımıza başlarken öncelikle köpeğinizi daima tasmalı olarak dolaştırmanızın bu kazalara karşı en etkili önlem olduğunu söyleyelim. Konumuza dönersek köpeğime araba çarptı diyorsanız köpeğin dış görünümünde hiçbir değişiklik olmasa, vücudunda hiçbir yara bulunmasa dahi hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Trafik kazaları iç kanamaya yol açabilir

Köpeklerde araba çarpmaları görünürde hiçbir hasara neden olmasa dahi iç kanamaya yol açabilme olasılığı oldukça yüksektir ve bu nedenle mutlaka hem de en kısa sürede veterinere başvurmak gerekir. Aksi takdirde siz nasılsa görünürde bir hasar yok diye düşünürken köpeğiniz herhangi bir iç organındaki kanama nedeni ile hayata gözlerini kapatabilir. İşte tam da bu yüzden köpeğiniz bir kazaya karıştığında bir hasar olup olmadığına bakmaksızın hızla veterinere yetiştirmeniz hayati önem taşıyan bir konudur!

Geçen her dakika köpeğin aleyhine işler

Bunun yanı sıra ödem oluşma riski de vardır, ayrıca çeşitli kemik kırıkları da oluşmuş olabilir ve siz bunu fark etmeyebilirsiniz. Yani köpeğiniz hafif ya da şiddetli bir araba çarpmasına maruz kaldığı anda onu olabildiğince az hareket ettirerek en yakın veteriner hekime götürmeniz olası ciddi hasarların teşhis ve tedavi edilmesini, dolayısıyla köpeğin hayatının kurtulmasını sağlamak için yapabileceğiniz tek şeydir.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR