Köpeğime Aşı Yaptırmadım

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Eğer bir köpek evlat edinmeyi düşünüyorsanız ya da hâli hazırda bir köpek sahibiyseniz köpek bakımının köpeğin önüne bir kap su ve mama koymaktan ibaret olmadığını bilmelisiniz! Köpek bakımının en az mama ve su kadar önemli parçalarından biri de aşılama ve aşısız köpeklerin çok sayıda viral hastalığa yakalanma hatta hayatını kaybetme riski bulunuyor.

Köpek sahiplenince yapılması gereken ilk şey veterinere gitmek!

Bir köpek sahiplenildiğinde yapılması gereken ilk şey veterinere gitmek ve hem köpeği muayene ettirerek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek hem de köpeğin aşılarını yaptırmak. Veteriner hekimler her köpek için yavruluk döneminden başlayarak yapılacak aşıları içeren bir aşı takvimi hazırlarlar ve biz köpek sahiplerine düşen en önemli görevlerden biri bu takvime harfiyen uymaktır.

Aşısız köpeklerde görülen hastalıklar

Aşısız köpeklerde yukarıda da söylediğimiz gibi çok sayıda viral enfeksiyon görülür ve bu hastalıkların çoğunun sonu da ne yazık ki ölümdür! Aşısız köpeklerde görülen viral enfeksiyonlar şunlardır;

  • Kanlı ishal-canine parvo virüs
  • Köpek boğmacası ya da barınak hastalığı-Canine parainfluenza
  • Gençlik hastalığı- canine distemper virüs
  • Bulaşıcı hepatit- Enfektiyöz canine hepatitis

Bu hastalıklar özellikle yavru köpekler söz konusu olduğunda genellikle çok ağır seyrederler ve ölümle sonuçlanırlar. Bu nedenle köpeğimi aşılatmadım demek yerine hemen bir veterinere giderek köpeğinizin ilk aşılarını yaptırmanız ve ardından da veterinerin köpeğiniz için hazırlayacağı aşı takvimine uymanız sevimli dostunuzun sağlıklı ve uzun bir hayat sürdürmesi için ilk koşuldur.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR