Köpeğimin Kulak Temizliği ve Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerin kulakları, onların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için son derece önemli bir organdır. Köpeğinizin kulak sağlığını yakından takip etmediğiniz takdirde köpeğinizin çeşitli hastalıklara yakalanmasına yol açabilirsiniz. Köpeklerde kulak bakımını düzenli olarak yapabilmek için ilk önce köpeklerin kulaklarına su kaçmaması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Su ile temas edildiği zaman acil bir şekilde köpeğinizin kulaklarını iyice kurulamanız gerekiyor.

Araç ile seyahat ediyorsanız köpeğinizin kafasını camdan çıkartmasını önlemeniz gerekiyor. Araçların hızlı bir şekilde gitmesi köpeklerin kulaklarında kalıcı hasara yol açabiliyor. Kulaklarda akıntı, kızarıklık ve şişlik gibi problemleri görmeye başladıysanız kendi başınıza müdahale etmek yerine veterinerinize danışarak gerekli olan tedavi yöntemini ortaya çıkartmalısınız.

Veteriner Kontrollerini İhmal Etmeyin

Uzun tüylü olan ve büyük kulaklara sahip olan köpeklerin tüylerini düzenli olarak kestirmeniz kulak hastalıklarının ortaya çıkmasını engelleyebilir. Ancak tüy kesimi konusunda köpeğinizin cinsine göre hareket etmeniz onun sağlığı için son derece önemlidir.

Cocker türü bir köpek besliyorsanız mutlaka onun kulak yapısına uygun olan özel su kapları kullanmanız gerekiyor. Köpeğiniz su içerken de çeşitli kulak hastalıklarına yakalanabilir.

Köpeğinizin kulağında mevcut problemler yaşanıyor ise onun kedilerden uzak durmasını da sağlamanız gerekiyor. Ayrıca kulak hastalıklarında en önemli nokta en az 6 aylık periyotlar ile uzman bir veterinere gitmeniz gerektiğidir. Düzenli bir şekilde veteriner kontrolünün yapılması aynı zamanda köpeğinizin diğer hastalıklara yakalanma riskini de ortadan kaldırır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR