Köpeğimin Obez Olduğunu Nasıl Anlarım?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerde meydana gelebilen obezite rahatsızlıklarının tespiti diğer hastalıklara göre daha kolaydır. Köpeğinizin cinsi ve yaşına göre uygun olan kilo aralıklarını tespit ederek kendi imkanlarınız ile ufak testler yapabilirsiniz. Normal kilosuna yakın olmayan bir sonuç ile karşılaştığınız zaman obezite riski ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise göz ile yapılabilecek muayenedir. Obezite hastalığından dolayı kuyruk kısımlarında yağlanma yaşayan köpeklerin bu durumları gövde kısımlarına kadar gidebilmektedir. Eğer köpeğinizin kuyruğu kalınlaşmaya başladıysa ve gövdesinde ufak bir yuvarlaklaşma görülüyor ise obezite belirtilerini yaşıyorsunuz demektir.

Köpekler Neden Obez Olur?

Köpeklerde obezite beslenme ve spor ile yakından ilgilidir. Eğer köpeğiniz günlük olarak harcadığı kaloriden daha fazla kalori almaya devam ediyor ise zaman içerisinde köpeğinizde kilo artışı meydana gelmeye başlar. Ayrıca köpeğinizin beslenme programında aşırıya kaçmamanız gereklidir.

Hareketlilik seviyesi de köpeklerde obezite açısından kritik bir konudur. Birlikte köpeğiniz ile yapabileceğiniz keyifli yürüyüşler ve orta tempolu koşular köpeğinizin obeziteye yakalanmamasına sebep olur.

Şeker hastalıkları, insulinoma ve cushing sendromu gibi hastalıklardan dolayı da köpeklerde obezite meydana gelebilir. Köpeğinizin obeziteden etkilenmemesi için sürekli olarak beslenme alışkanlıklarını yakından takip etmeli ve gerekli eforu sarf etmesine yardımcı olmalısınız.

Böylelikle köpeğinizin obezite olmasını engelleyebilir ve daha sağlıklı bir hayatı sizinle birlikte uzun yıllar boyunca doya sıya yaşamasını sağlayabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR