Köpeğimin Sümükleri Akıyor Ne Yapmalıyım?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Burun akıntısı söz konusu bizler olduğumuzda genellikle basit hastalıklardan kaynaklanan bir durumdur, ancak köpekler söz konusu olduğunda son derece ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Özellikle de sümük olarak adlandırılan kıvamlı burun akıntısı kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Yani köpeğimin sümükleri akıyor diyorsanız yapmanız gereken hem de hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmaktır.

Köpeklerde Sümük Enfeksiyon Belirtisidir!

Kıvamlı ve kimi zaman koyu renkli burun akıntısı her şeyden önce köpekte enfeksiyon olduğunu gösteren bir belirtidir. Ayrıca iltihaplı burun akıntısı aynı zamanda köpeklerin solunum yollarını etkileyen farklı viral yani virüs kaynaklı enfeksiyonların da belirtisi olabilir.

Özellikle de aşısız yavru ve genç köpeklerde görülen sümük akıntısı bu yüzden mutlaka dikkate alınmalı ve köpek derhal veterinere götürülmelidir. Zira tüm hastalıklarda olduğu gibi viral enfeksiyonlarda da erken teşhis ve doğru tedavi köpeğin hayatının kurtulmasını sağlamanın tek yoludur.

Ayrıca yeri gelmişken şunu da eklemeden geçmeyelim; köpek bakımının kesinlikle en önemli unsurlarından biri düzenli aşılamadır.  Eğer köpeği yavruluk döneminden itibaren düzenli olarak aşılatmazsanız çok sayıda viral enfeksiyon ile karşılaşma ve köpeğinizin hayatını kaybetme riskiniz vardır.

Sonuç

Sonuç olarak köpeklerde iltihaplı burun akıntısı ya da diğer bir değişle sümük insanlardan farklı olarak son derece ciddi sorunlar nedeni ile ortaya çıkabilen bir semptom olduğu için mutlaka veterinere başvurmak önemlidir. Veteriner hekim yapacağı detaylı muayene neticesinde bu semptoma yol açan hastalık ya da etkeni teşhis edecek ve ardından teşhisine uygun bir tedavi şekillendirerek uygulayacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR