Köpeğin Burnunun Çok Kuru ve Sıcak Olması Ne Anlama Geliyor?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Halk arasında yaygın kanı köpeğin burnu kuru olduğunda hasta olabileceği yönündedir. Ancak köpek sahiplerinin köpeklerini veteriner hekime göstermeden kendi kendilerine teşhis koyması kesinlikle çok hatalı bir davranıştır. Köpeklerde burun kuruluğu her zaman hastalık belirtisi olmayabileceği gibi kimi zaman da ciddi hastalıklara işaret edebilir ve köpeği veterinere götürmemek hayatını kaybetmesine dahi yol açabilir.

Burun kuruluğu yüksek ateş belirtisi olabilir

Birçok köpek hastalığının en önemli semptomlarından biri yüksek ateştir ve yüksek ateş köpeklerin burnunun kurumasına yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda köpeğin genel sağlık durumunda da bozulmalar varsa, örneğin halsizse ya da kusuyor, ishal şeklinde dışkılıyorsa yapmamız gereken hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmaktır. Zira bu belirtiler ciddi bir hastalığa işaret etme olasılığı taşır.

Yaz aylarında burun kuruluğu daha sık görülür

Havaların aşırı sıcak olduğu yaz aylarında köpeklerin vücut ısısı hava sıcaklığı nedeni ile yükselebilir ve bu da burun kuruluğuna yol açabilir. Yine de yaz bile olsa hele de köpekte burun kuruluğunun yanı sıra diğer belirtiler de varsa köpeğinizi veterinere götürmeniz en doğrusudur.

Ateş için köpeğe asla kendiniz müdahale etmemelisiniz!

Köpeğimin burnu kuru demek ki ateşi var ilaç vereyim gibi bir fikre kapılmanız köpeğinizin hayatına mal olabilir! Zira birçok beşeri ilaç köpekler için toksik etkiye sahiptir ve özellikle de ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar içlerindeki parasetamol maddesi nedeni ile köpeklerde ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Yeri gelmişken köpeğinize asla veteriner hekim önerisi ve kontrolü dışında ilaç vermemeniz gerektiğini de hatırlatalım!

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR