Köpeğiniz İçin Doğru Beslenme Şekilleri Nasıl Olmalı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Türkiye’de köpek mamaları, belirli semtlerde satılan pahalı bir yiyecektir. Eğer mama kullanmayıp köpeğinizin yemeğini siz hazırlamak isterseniz en önemli konu temizliktir. Steril ve hijyenik şartlarda hazırlanmış bir yiyecek, diğer beslenme şartları uygun olsa bile zararlı olacaktır.

Köpeğinizi sadece etle beslemek doğru bir öğün değildir. Kemiği küçük eksilmiş etlerle kaynattıktan sonra içine biraz pirinç yulaf unu ya da tahıl unları, patlıcan, domates, maydanoz, ıspanak, lahana, taze fasulye...

O anda elinizin altında hangi sebze bulunuyorsa ondan bir-iki çeşit koyduğunuz zaman köpeğiniz önce sebzelerini yemeyip ayıracaktır, ama sonra göreceksiniz ki hepsini iştahla yiyecektir.. Yemese dahi sebzelerin suyundan faydalanıp kabızlık çekmekten kurtulacaktır. Yavru köpeğinizi doğru bir şekilde nasıl beslersiniz konusunu işlemiştik bu başlıktaki makaleyi de okuyabilirsiniz. 

Et, Sebze ve Tahıl Unu Karışımları Deneyin

Kış aylarında sebze az bulunur. Bu mevsimde köpeğinize yemek hazırlarken bir gün önceden ıslatılmış kuru fasulye, nohut, mercimek gibi nakliyatlardan yararlanabilirsiniz.

Köpeklere yemeklerde kullanılan et dışında haftada bir kez çiğ et verilmelidir. Yemeklerini hazırlarken metal tuzlarınca eksiklerini tamamlamak için de içine işkembe, akciğer, karaciğer ya da dalak katılabilir. Bunlara yulaf, yulaf unu, pirinç, bulgur ya da diğer unlu maddelerin de konması iyi olur.

Bisküviyi tozsuz olmak kaydıyla yavru köpeklere küçük  parçalar halinde, yetişkin köpeklere ise bütün olarak verebilirsiniz. Buna küçük küçük doğrayarak bisküvi setliğini alıncaya kadar fırınlanmış ekmek de katabilirsiniz. Köpeğiniz bunları genellikle severek yer. Ekmeğin fırınlanmış ya da kızartılmış olarak verilmesi yemekler için her zaman daha uygundur.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR