Köpeğinize Dur Komutunu Nasıl Öğretebilirsiniz?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Önce köpeğinizi tasmalayıp kayışıyla bir yere bağlayın ve ona “Dur” komutunu verin. Kısa bir süre için oradan uzaklaşın. Köpek sesini yükseltmeye başlarsa, her seferinde ona komutu tekrarlayın. Sonra köpeği çözüp, daha önce çalışmış olduğunuz komutları tekrarlayın. Sonra köpeği çözüp, daha önce çalışmış olduğunuz komutları tekrarlayın.

Her seferinde kısa aralıklarla köpeğinizi yine bir yere bağlayın ve “Dur” komutunu verin. Her seferinde biraz daha uzaklaşın ve bolca ödüllendirin. Deneyin ikinci veya üçüncü gününde, onu bağladıktan sonra öyle bir uzaklaşın ki, o sizi göremesin, ama siz onu izleyebilirsiniz.

Dur Komutunu Sık Çalışmanın Gerekliliği

Siz ortadan kaybolduktan sonra köpek huzursuz olmaya başlıyor, sesini yükseltiyorsa, ona komutu uzaktan hatırlatın. Bekleme süresini uzatarak 5, 10 ve 15 dakikaya kadar yükseltin. Ne zaman ki köpeğiniz uzun tasma kayışı ile de hiç kıpırdamadan durabiliyor, sesini çıkartmıyor o zaman tasmasız olan “Dur” komutuna geçin. Bu özellikle de ilerde, koruyucu köpek görevinde çok önemlidir. Bu yüzden de sık sık “Dur” komutunu çalışın.

Köpeğinizin kesin olarak  söz dinlediğine eminseniz, bu kez de başkaları tarafından yardım isteyerek, konsantrasyonunu bozmayı, onu baştan çıkarmayı deneyin. Yabancılar köpeği oyuna davet etsin, bir oyun arkadaşı yanına sokulsun. İlk hile deneylerinde fazla uzaklaşmayın ve kanması halinde “Hayır” komutuyla uyarın. Başarılı olan her çalışmadan sonra onu ödüllendirerek teşvik ederseniz, bir dahaki sefere daha başarılı olursunuz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR