Köpeğinize Nasıl Tasmasız “İzle” Komutu Öğretebilirsiniz?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Bu komutta da tasmalı izle yönteminde olduğu gibi aynı yöntem uygulanır. Tek fark, köpeğinizin artık tasmasız oluşudur. Burada da hedefe ulaşmak için, tasmanın kayışını yürüyüş halindeyken çıkarmalı ve hep hareket halinde kalmaya özen göstermelisiniz.

Şimdi kayışın çıkarılması halinde özgür olduğunu, dilediği gibi koşup oynayabileceğini düşünmemesi için de, yine gezinti sopasını veya bastonu kullanmaya devam edin. Bu harekete ilaveten, sahibinin durması halinde onun oturması gerektiği eğitimine başlayabilirsiniz.

“Otur” Komutuna Geçiş

Bu komutu öğretmek için köpeğinizi tasmalayın, tasmanın kayışını vücudunuzun önünden getirip, sağ elinize alın ve köpeği yine solda yürütmeye devam edin. Durma anında, kayışı sağ elinizle hafifçe yukarı kaldırın ve aynı anda da sol elinizle arkasına hafifçe bastırın, oturana kadar.

Bu eğitim esnasında da komutunuz “ otur” olmalıdır. Bu komutun tüm köpekler tarafından çabukça öğrenilmesi şaşırtıcıdır. Köpek, bu yeni komutu uygulamayı unutursa, kayışın kısa bir hareketle çekilmesi  ve “otur” kelimesinin söylenmesiyle bu görevi hatırlatılmalıdır. Köpek oturmuş, görevini yerine getirmişse, sakın okşayarak ödüllendirmeyin. Çünkü bunun sevinciyle yine kalkacaktır. “Aferin” diyerek ödüllendirmeniz yeterlidir.

Yine bu komutları kullanırken de ses tonunuzun aynı olmasına özen gösterin. “otur” komutu her ne kadar öğretmesi kolay bir komut olsa da köpeğinizi eğitirken zorlanıyorsanız bu kurallara  titizlikle uymanız gerekmektedir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR