Köpeğinizi Eğitirken Tebrik Yönteminiz Nasıl Olmalıdır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeğiniz eğitimi sırasında istenilen yönde hareket etmeye başladığında yüreklendirici iletiler göndermelisiniz. Faaliyet halindeki hayvana cesaret vermekten kaçınmayın. Ona sahibinin memnun olduğunu, her şeyin iyi gittiğini ve böyle devam etmesi gerektiğini söyleyin.

Şundan kesinlikle şüphe etmeyin: Bir köpek için en iyi ödül güzel sözleriniz, karnınızdan gelen iyi titreşimlerdir. Bu iletileri satın alamazsınız. Onlar öğrenciniz için lezzetli yiyeceklerden çok daha değerlidir.

Okşama davranışınızın aksine hafif sözle söylenmiş bir “Aferin oğlum, aferin kızım” çok daha işe yarar.

Ceza Verme Yöntemi Nasıl Olmalıdır?

Kınama iletileri memnuniyet işaretlerinin tam tersidir. Öğrenciye bağımsız davranışlarında veya bir komut aldığında yanlış bir seçimde bulunduğunu bildirmeyi amaçlar. Herkes kendi özel kınama işaretlerini seçebilir.

Her zaman, başlangıçta en yumuşak kınamalar benimsenmelidir ve öncelikli olarak dozu en hafif kınama yöntemleri ile başlanmalıdır. Cezalandırmada belli aşamalardan geçtikten sonra yeniden yumuşak kınamalara dönülmesi de önerilen bir yöntemdir. Çoğu profesyonel eğitmen de bu yöntemi tavsiye etmektedir.

Birçok insan için “yetiştirme” sözcüğü “boyun eğdirme” sözcüğü olarak anlaşılsa da her zaman asgari baskı yöntemleri kullanılmalıdır. Bazen sıkmak ya da sert davranmak gerekebilir ancak bu durumun dozu artmamalıdır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR