Köpeğinizle Geçireceğiniz İlk Gün İçin Öneriler

neredeyse 6 yıl önce

 • Paylaş:

Artık bir köpeğin sorumluluğunu aldıktan sonra yeni dostunuzla birlikte 15 yıla kadar birlikte olmanın temellerini de atmış oluyorsunuz. Sizde geçireceği ilk gün:

 • Yavrunun bacaklarından tutmayın, yoksa kemiklerinin çıkmasına neden olabilirsiniz; ne sırtındaki derisinden ne de boynundan kavrayın, bu küçük hayvanınızın çok iyi bildiği bir ananevi ceza usulüdür. Ellerinizi sepet gibi geçirerek onu göğsünün ve karnının altından kavrayın. Kundakta salladığınız bir çocuk gibi onu yanınıza, en kısa sürede sıcaklığınıza alın.
 • Gerilimli bir ortam yavrunuzu öldürebilir. Oysa her şey onu gerilime sokabilir. Araba yolculuğu süresince duyacağı korku, sesinizdeki yükselmeler, fazla ani olan davranışlarınız onu şoka sokabilir.
 • Eğer yavrunun hasta olduğunu fark ederseniz eczacınızdan veya veterinerinizden bir solucan düşürücü ilaç isteyin. 10 günlük iken köpeklerde en sık görülen ve yuvarlak kurt (ascari) diye bilinen parazitler yüzünden ölen yavru köpeklere çok fazla rastlanmaktadır. Bunlar köpeklerde en sık görülen solucanlardır. Reçetesiz satılırlar ve aşırı dozda alım riski taşımazlar.
 • Yavru bir köpek günde yirmi dört saat uyumalıdır. Bırakın ilk uyuyacağı yeri kendisi seçsin, sonra aynı yere sepetini, örtüsünü veya daha iyisi, iç kulübesini yerleştirin, yani uçaklardaki taşıma kutuları gibi kapağı olan o kutuları kullanabilirsiniz. Ve uyurken kesinlikle onu rahatsız etmeyin, sevmeyin. Uykunun verimi köpek yavruyken çok önemlidir.
 • Kişisel bir köpek kulübesinin ideal yüzölçümü üç metrekaredir, hareket etme yeri olarak da on iki metrekare bırakılmalı ve bu alanın dört metrekaresi örtülü olmalıdır. Köpek kendi yerinde bir metrekarelik çakıl taşıyla dolu bir zemine sahip olmalı. Ondan bir metre yukarıya, kızılötesi bir lamba yerleştirirseniz köpeğiniz üşümeyecektir.

Devamlı köpek kulübesinde kalan bir çift için: Omuz başından kuyruğa 2,5 cm. İçin 3 metrekare yükseklik gerekir. Yani omuz başından kuyruğuna 60 cm’e denk gelen bir çift Huskie için 72 metrekarelik bir köpek kulübesi inşa etmeniz gerekir.

 • Temizlik ürünü olarak kullanabileceğiniz en ideal ürün çamaşır suyudur. Ancak en yazık ki köpeklere idrar yaptıran bir kokusu vardır. Kirlenmiş yerleri ise beyaz sirkeyle yıkayın ve durulayın.
 • Eğer yavru köpeğiniz dışkısını kaldırımın üstüne yaparsa ona yol kenarındaki su kanalcığını göstermeyin. Sadece bölgeyi temizleyin ve dışkıyı kaldırıp atmakla yetinin. Aynı şeyi evde yaparsa yine aynı sükuneti koruyun.
 • Yeni dostunuza istediği kadar taze su bırakın. Daha fazla yüklenmemesi için ise su kabını akşam saat yedi civarlarında kaldırabilirsiniz. Böylelikle yavru köpeğinizin gece idrarını yapma isteğinin önüne geçmiş olursunuz.
 • Evinizi dolduran tüm tehlikeli ürünleri hemen saklayın, böcek ilaçlarından, lavabo açıcı temizlik ürünlerine kadar her şey köpeğinizin erişemeyeceği yerde olmalıdır.

neredeyse 6 yıl önce

 • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR