Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Neler?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpekler ilk evcilleşen hayvanlar ve evcilleştikleri ilk günden bu yana insanların an yakın dostu unvanını patilerinde tutuyorlar. Ancak bunca zamandır birlikte yaşadığımız bu harika canlıların bakımında hala birçok hataya imza atıyoruz ve bu hataların neticesi bazen oldukça üzücü olabiliyor. Bu yüzden bir köpek sahiplenmeye karar verenlere yol gösterici olması için köpek bakımında dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

Aşıları aksatmamak

Köpek bakımın şüphesiz ki en önemli unsurlarından biri yavruluk döneminden itibaren düzenli aşılama. Bu yüzden köpek sahiplendiğinizde yapmanız gereken ilk şey bir veterinere başvurarak köpeğinizin ilk aşılarını yaptırmak ve ardından da veteriner hekimin köpeğiniz için hazırladığı aşılama takvimine harfiyen uymak.

Doğru mama seçimi

Köpek bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de tabi ki besleme. Doğru, yeterli ve düzenli beslenmeyen köpeklerin sağlıklı olmasını beklemek imkansız.

Ancak doğru besleme denince çoğu köpek sahibinin aklına en kaliteli mamaları almak gelse de köpeklerin yaşına, özel sağlık koşullarına uygun beslenmesi de en az mamanın kalitesi kadar önemli. Bu nedenle köpeğinizi en doğru ne şekilde besleyebileceğiniz hakkında veterinerinize danışmanız en doğrusu.

Yeterli egzersiz

Köpekler için egzersiz mama kadar su kadar gereklidir. Bu nedenle köpeğiniz yalnızca tuvaletini yaptırmak için dışarı çıkartmakla yetinmemeniz ve yaşına, aktivite seviyesine uygun şekilde yeterli egzersiz yapmasını sağlamanız gerekir.

Temizlik-parazit mücadelesi

Temizlik ve parazit mücadelesi de köpek bakımının olmazsa olmazlarından. Köpekler kedilerin aksine kendilerini temizleyemedikleri için düzenli olarak temizlenmeleri gerekiyor.

Ayrıca iç ve dış parazitlerle mücadele de köpeklerin sağlıklı ve mutlu olabilmesi açısından vazgeçilmez. Köpekleri düzenli olarak veterinere götürerek iç ve dış parazit aşılarını yaptırmak gerekiyor.

Bunlar köpek bakımında dikkat edilmesi gerekenlerin sadece bir kısmı. Daha fazlasını detaylı şekilde öğrenmek ve sevimli dostunuza en doğru şekilde bakabilmek içinse tabi ki bir veteriner hekime danışmanız en doğrusu.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR