Köpek Çiftleştirmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeğinizi çiftleştirmek istiyorsanız bunun son derece önemli bir karar olduğunu unutmamanız gerekiyor. Evcil hayvanlarda her konunun önemli olması gibi çiftleştirme konusu da son derece önemlidir. İlk olarak köpeğinizin ırk, sağlık ve yaş durumuna göre çiftleşme konusunu ele almanız gerekiyor.

Dişi bir köpek için mutlaka veteriner hekiminize danışmalı, köpeğinizin sağlık durumunun çiftleşmeye uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.

Çiftleşmeler köpeklerin doğal güdüleri sonucunda ortaya çıkan ve içgüdüsel olarak istedikleri bir eylem olmasına rağmen, bu durum köpeğinizi her şartlar altında ve her yerde çiftleştirebileceğiniz anlamına gelmemektedir.

Özellikle dişi bir köpek sahibiyseniz bu konuda iyi düşünmeniz gereklidir. Dişi köpekler erkek köpekler ile aynı ortamlara geldikleri zaman farklı sebeplerden dolayı çiftleşmeye karşı isteksiz davranabilirler. Bu davranış aynı zamanda erkek köpekler için de geçerlidir.

Menstrüasyon Dönemi Önemli mi?

Bu tür isteksiz davranışlar sergileyen köpekleriniz var ise veteriner hekiminize danışarak ne tür çözümler üretebileceğinizi ortak bir şekilde kararlaştırmalısınız. Dişi ve erkek köpek sahipleri doğacak olan yavruları ile ilgili de ortak hareket etmelidir. Eğer farklı birisinin köpeği ile köpeğinizi çiftleştirdiyseniz mutlaka yavrular konusunda ortak hareket etmelisiniz.

Yavruları ne şekilde paylaştıracağınıza önceden karar verirseniz işiniz daha kolay bir hale gelecektir.

Tıpkı insanlar gibi memeli canlılar olan köpeklerin dişi olanlarında menstrüasyon periyodu mevcuttur. Bu tür dönemlerde dişilerin gebe kalma oranları yükselmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR