Köpek Eğitiminde İş Komutları

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

İş komutları köpeğinize geniş bir öncelik ve karar verme yetisi tanır. “Git ve getir!” iz sürmede “Git ve başar” anlamına gelir.

Sürü, avcılık veya körlere refakatçi köpeklerin eğitiminde sıkça çalışmayı gerektirecek emirler verilir. Bununla hayvana şaka yapılmadığı, gerçekten de kömür almaya gidilmesi gerektiği ancak davranışlarının bütün evrelerinde, sahibinin artık yanında olmayacağı iletisi verilmektedir.

İş komutlarına gerektiğinde itaat edilmeme izni vardır: Eğer çoban köpeği kuzuların çobanın görmediği bir çukura doğru gittiklerini görürse, günün başlangıcında almış olduğu ilerleme komutuna uymayıp sürüyü durdurması veya yönünü değiştirmesi gerekir.

İş Komutları Nasıl İşler?

İş komutları köpeği korur. Üstelik de onun telaşlanmadan gündelik işleriyle ilgilenme hususundaki doğal eğilimlerine karşılık verirler. Yaptırım gücü fazla olan itaat etme komutlarını iş komutlarına döndürmesini engellemek için çok etkin bir çözüm yolu mevcuttur: Sadece ilk komutlar okşama, kutlama, lezzetli yiyeceklerle sonuçlanırlar. İkinciler ise ustanın hiçbir özel yorumuna yer vermezler.

Eğitimde bir komutu asla tekrarlamayın. Bu durum köpeğinizin size itaat etmesini engeller. Komutunuzu bir kere söyleyin ve etin bir şekilde söyleyin. Eğer komutu tekrarlarsanız köpeğiniz artık bunu oyuna dönüştürebilir ve iş ciddiyetten çıkabilir.

Köpeğinizin ilgisini artırmak için ara sıra onun yapmak istediği şeylere göz yummanız ilgisini arttıracaktır. Ancak bunun dozunu da iyi bir şekilde ayarlamanız gerekir. Aksi halde köpeğiniz bu durumu da oyuna çevirebilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR