Köpek Eğitiminde Karşılıklı İlişkinin Önemi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek sahipleri köpek yetiştiricisi olmaya başladıklarında hele bir de bu konuda yenilerse,  köpeklerinin “Yat!”  komutu üzerine yatmasını ancak hemen sonra kalkıp ve menzil dışına çıkmasını hayretle izlerler.

Köpek, aslında bu gibi durumlarda ustanın eğitimin bitişine karar verdiği ana kadar itaat etmesini sağlayamadığı için bu şekilde davranır. Yani burada ustanın ”Eğitim bitti, git oyna” komutunu ona öğretmesi ve eğitimden sonra oyunlarına da bu şekilde devam etmesi gerekiyor.

Başlangıçta bir emir vermek sizi sonunda başka bir emir vermeye mecbur eder. Eğer bu kurala uymazsanız köpeğinizi gerektiği gibi yetiştiremezsiniz. Bazense sizin köpeğinize itaat etmeniz gerekir.

Karşılıklı İlişki Nasıl Olur?

Eğer köpeğinizle iyi bir ilişki kurmak istiyorsanız ve onu güzel bir şekilde eğitmek istiyorsanız karşılıklı ilişki çok çok önemlidir. İrtibat iki yönde de olacağı için köpek de sahibiyle konuşur.

Birlikte yaşamanız için hoş bir dost olacağı düşüncesiyle bir köpeği benimsediğinizi anımsayın, sadece onu yetiştirmek için değil. İyi köpek sahibi, öğrencisinin isteklerini, çekincelerini ve ruhsal durumlarını dikkate almalıdır.

Eğer köpeğiniz çimenliğe açılan kapının önünde ağlar ve havlamaya başlarsa ona kapıyı açın. Köpeğiniz aslında size itaat etmenizin çok daha yararlı olacağı bir komut vermiştir. Aksi taktirde ceza olarak halı temizleyebilirsiniz.

Siz ve köpeğiniz uzun yıllar güzel bir dostluğa imza atarken o henüz gençken öğrendiği tüm davranışlar hayatınız boyunca sizinle eşlik edecek. Bu yüzden karşılıklı ilişkinin önemini hiçbir zaman unutmayın.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR