Köpek Eğitmede Davranışlarda Kesinliğin Önemi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Eğer köpeğinize bir gün yatması için, “Yat!”, ertesi gün, “Yere yat!” ve üçüncü gün, “Çök!” diye bağırırsanız, sonra da kısık sesle bunları tekrarlarsanız genç öğrencinize tutarsız bir köpek sahibi görüntüsü çizmiş olursunuz.

Eğitimlerinizde bu komutları verirken bazen bir direk gibi dimdik durur bazen de kamburunuzu çıkartırsanız, bu görüntüyü desteklemiş olursunuz yani vereceğiniz eğitimin başarısız olması için elinizden geleni yapmış olursunuz.

Tabii ki kesin bir davranışın olmayışı her zaman böylesine gülünç bir duruma yol açmaz; ancak her zaman alınan sonuç aynı olur. En iyi oluşturulan yapılar bile bu şekilde bozulur ve en iyi eğitimler de boşa gider. Ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun, hayvan için her şey daha başlamadan bitmiş demektir.

Süreklilik Antrenmanlarında Nasıl Bir Eğitici Olmak Gerekir?

Eğitim başarı ile tespit edildikten sonra daha düşük düzeydeki ayarlara geçebilirsiniz. O zaman beklenmedik şekilde davranmanızda yarar vardır, kasıtlı olarak hatalarda bulunabilirsiniz. Bunları da aldığınız sonuçların sağlamlığını ölçmek için yapabilirsiniz. Ancak başlangıç aşamasında sıradan uygulamalardan kaçınmalısınız.

Yapacağınız çalışmada ayrıntılara dikkat etmek için belleğinizi yoklayın. Bu yetenek sayesinde daha önceki eğitimlerde aldığınız sonuçlara yenilerini ekleyebilirsiniz. İlk başlardan sonra köpeğinizi götüreceğiniz yerleri ve zamanları değiştirebilirsiniz. Önemli ayrıntıları belleğinizde titizlikle saklayın; nelerin onu etkilediğini, şu veya bu olaya karşı nasıl tepki gösterdiğini, zayıf veya güçlü yönlerinin neler olduğunu iyice kaydedin. Daha sonra sakin ortamlarda yeniden okuyabileceğiniz notlar alın.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR