Köpek Nasıl Yıkanır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Mümkünse, köpeği 6 ay oluncaya kadar hiç yıkamamalı. Yeterince taranması ve fırçalanması köpeği zaten temiz ve bakımlı tutar.  Daha sonra ise ihtiyaca göre yıkanabilir. Köpeği yıkama işlemi küvette, genişçe bir leğende ya da bu işe uygun herhangi bir yerde yapılabilir.

Küvet kullanılacaksa tabana, kaymayı önleyen bir paspas konulur. Yıkamaya geçmeden önce su kaçırmamak için kulak içlerine pamuk tıkanır. Oldukça ılık olarak hazırlanan su köpeğin sırtına dökülür ya da küvette duştan yararlanılır ve sabun sürülerek köpürtülür. Sabunlu suyun, kılların arasına girmesi ve deriye işlemesi için iyice ovuşturulup bol suyla durulanır. Bu sabunlama duruma göre bir-iki kez tekrarlanır.

Sabun Seçimine Dikkat!

Deri ve kılların üzerinde hiç sabun kalmamasına özellikle dikkat etmek gerekir. B işlemden sonra temiz bir bez ya da havlu yardımıyla köpek iyice kurulanır ve tüyleri fırçalanarak düzeltilir. Tüylerinin nemli kalmaması için köpek ürkütülmeden köpek saç kurutma makinesiyle iyice kurutulur.

Yıkama esnasında normal banyo sabunlarından kaçınılmalı. Çünkü normal sabun deriye birikinti yapıp, kaşınmaya neden olabilir. Ayrıca sabun, derinin doğal koruyucusuna zarar verir ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Özel köpek sabunları vardır, bunlar bu tür reaksiyonlara neden olmaz. Yıkama işleminde arap sabunu da kullanabilirsiniz. Köpeği yıkarken, su kaçırmamaya dikkat ederek kulak içini sabunlu bezle silin . Göğüs, karın, bacak ve bacak aralarını temizlemeyi unutmayın.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR