Köpek Sahibine Düşen Görevler Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bir köpeğin tahmini olarak on yıl ve biraz daha üzerinde yaşadığını varsayarsak, köpeğe sahip olmadan önce düşünmemiz gereken bazı önemli konular vardır. Öncelikle köpek sahibi olmak isteyen kişinin bu dört ayaklı arkadaşından ve onun da sahibinden neler bekleyebileceği önem taşımaktadır.

Köpek bıkıldığı anda fırlatıp atılabilecek bir oyuncak değildir. Köpekler sevgisizlikten ve önem verilmemekten üzüntü duyan oldukça gelişmiş canlılardır.

Birçok çocuk, büyük ve heybetli köpeklerden hoşlanır. Ancak büyük köpeğin yeterli alana, yiyeceğe ve hareket etmeye ihtiyacı vardır. Küçük bir ev içinde böyle yaşayan bir köpek ayak bağıdır. Her yerde yolunuza çıkar ve bundan elbette o da hiç mutluluk duymaz.

Köpeklerin Cinslere Göre Farklı Bakıma İhtiyaç Duymaları

Bir çok insan, uzun ve ipeksi tüyleri olan bir köpeğin hayalini kurar. Fakat çoğu zaman düzenli bir tüy bakımı için yeterli zaman bulunamayabilir. Yaz aylarında yapılan gezintilerde köpeğe musallat olabilecek keneleri temizlemek zaman ve sabır gerektirir. Köpek, kendi haline bırakılırsa o güzel tüyleri keçeye dönüşür.

Tazılar, yolda insanları etkileyen alımlı bir görünüme sahiptirler. Fakat saldırgan olabilecekleri için bu tür gezintilere uygun bir yapıya sahip değildirler. Ayrıca yeterli ve düzenli hareketlere ihtiyaçları vardır.

Newfoundland yada St.Bernard gibi sık tüylü köpekler sıcaktan hoşlanmazlar. Sürekli olarak kaçabilecekleri serin yerlere ihtiyaç duyarlar.

Bazı köpek ırklarının az yada çok ölçüde avlanma güdüleri vardır. Her köpek, yaradılışı itibarı ile koşmaya ihtiyacı olan yırtıcı bir hayvandır. Kolay yoldan aşırı beslenme ise bu hareket ihtiyacını engellemek hayvana işkence etmektir.

Köpeklerin farklı yaradılışları vardır. Bu fark sadece ırklara göre değil belli bir grup içinde de kendini gösterebilir. Sahiplenmeden önce köpek cinslerinin taşıdıkları mizaci özelliklerin, kişisel arzuya göre, kişisel arzuya göre çok iyi araştırılması büyük önem taşır. Yaşam dolu bir Terrirer ile sakin bir yapıya sahip olan kişi birbirine uygun olmazlar.

Cinsiyete Göre Köpek Seçimi

Köpek ve sahibi birbirine uygun olmak zorundadırlar. Bu durum erkek ve dişi köpek seçiminde de geçerlidir. Hangi cinsiyette bir köpeğe sahip olmak istediğinize karar vermek güç olabilir. Birçok köpek sahibinin bu konuda kendi görüşleri vardır. Fakat yine de her iki cinsiyetin de olumlu ve olumsuz yönleri bulunur.

Dişi köpeklerin erkeklere nazaran daha çok ilgi istedikleri bilinir. Dişi köpeklerin eğitimi daha kolaydır ve sahiplerine olan bağlılıkları daha fazladır. En olumsuz yönleri yılda 2 kez kızgınlık dönemine girmeleridir. Bu dönemlerde kanamasından dolayı etrafı kirletir. Kısırlaştırılmamış dişi köpekler ise bu sürede hamile kalabilirler.

Erkek doğasında baskın olan özgür olma eğiliminden dolayı erkek köpeğin eğitimi daha zordur. Erkek köpekte sosyal hiyerarşiye bağlı olmak daha tipik bir durum olmasına rağmen, dişi köpekler kural olarak daha kolay eğitilebilirler.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR