Köpek Yavrularının Doğumuna Nasıl Hazırlanılır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Doğum yaklaştığında köpeğin rahatça doğum yapabileceği sessiz sakin bir yer hazırlanır. Burası gözden uzak olmakla birlikte hayvanın rahatça görülebileceği bir yer olmalıdır.

Buraya iri yapılı köpekler için içinde rahat hareket edebileceği büyüklükte bir doğum sandığı konur. Küçük köpekler için normal boyutlarda bir sepet de uygun olur. Bu sandıkta hayvanı yaralayacak çivi uçları, tahta kıymıkları olmamalı; sandığın tabanına içi kıtıkla doldurulmuş minder ya da ikiye katlanıp kalınlaştırılmış battaniye konulmalıdır. Bunun üzerine de doğumdan sonra atılacak bir çarşaf serilir.

Doğumun yaklaştığı hayvanın huzursuz bir hal almasından, doğum kutusundaki örtüleri didikleyip çekiştirmesinden, telaşla dolaşıp tekrar yuvaya dönmesinden, göğüs ve karnındaki hareketlerden anlaşılır. Bu durum görüldüğünde hayvan yalnız bırakılmalıdır. Çoğunlukla bu belirtilerin görülmesinden 2-3 saat sonra yavrular doğmaya başlar.

Doğum Anında Yaşananlar Nelerdir?

En çok yarım saat süren bir sancıyı takiben ilk yavru doğar. İlk yavrudan sonra 15 ile 45 dakika arasında ikinci yavru gelir. Genelde bir ya da birkaç saat içinde doğum tamamlanmış olur.

Yavrular doğunca ana, göbek kordonlarını dişleri ile koparır ve doğum sonunda gelen “son” u yer. Sonra da yavruyu yalayarak temizler. Eğer göbek kordonunu koparamamışsa, yavruyu steril bir gazlı bezle tutarak, göbek kordonu 5 santim yukardan temiz ve sağlam bir iple boğulmalı ve  düğümün üzerinden de yine steril bir aletle kesilmelidir. Kalan kısım bir haftada kurur ve kendiliğinden düşer.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR