Köpekler Çevreyi Burunları İle Nasıl Görürler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İnsan, ne olduğunu belirleyemediği bir koku aldığında, köpek bunun ne tür bir koku olduğunu çoktan analiz etmiştir.

Topraktan, ezilmiş bitki artıklarından, bakterilerden, izlenen şeyin kendine has kokusundan ve birçok değişik faktörden oluşmuş olan koku bileşimlerinin bırakmış olduğu iz üzerinde köpek, daha önceden kendisine evin yolunun bulunması yada belli bir şeyin izlenmesi gibi verilmiş olan bir görevi hiç şaşırmadan başarır.

Köpek ayrıca çok yüksek ses frekanslarını algılayabildiği için, bekçi olarak da ideal uygunluktadır. Ses kaynaklarını, insandan çok daha çabuk ve kesin olarak belirler. Derin uykusunda bile şüpheli bir ses fark ettiğinde derhal uyanır. Uyku sersemliği diye bir şey tanımaz.

Köpek iyi, sabırlı ve dayanıklı bir gözlemcidir. Kokusunu rüzgarın kendisine ulaştıramadığı ve hareketsiz duran bir hayvanı algılayamaz. Ancak sahibini daha yüz metre uzaklıktan, ona ait olan hareketlerinden derhal tanır.

Eğer köpeğe bir odun gösterilip koklatılırsa ve daha sonra fırlatılacakmış gibi davranılırsa, köpeğin ne denli yoğun reaksiyon gösterdiği özellikle çok iyi bir şekilde gözlemlenebilir.

Köpek derhal fırlatma istikametine koşar ve bunun yanısıra tüm el hareketlerine reaksiyon gösterir. Odun parçası fırlatıldığı anda, köpek bunu havada kaldığı süre boyunca gözleri ile takip eder, düştüğü yere doğru yönelir ve odun parçasını bulana dek burnu ile aramaya başlar.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR