Köpekler Geceleri Görebiliyor mu?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İnsanlar genellikle köpeklerin renk körü olduklarını zannederler. Fakat bu durum aslında gerçeği tam anlamıyla yansıtmamaktadır. Köpeklerin dünyaları sadece siyah, beyaz ve griden oluşmamaktadır.

Köpeklerin gözlerinin yer aldığı konum onların insanlara göre daha geniş görmelerini sağlar. Yassı yüze sahip olan köpeklerde optik açılar dardır. Kurt benzeri yüze sahip olan köpeklerde ise optik açılar diğerlerine göre 3 kat daha fazla görüş alanı sağlar. Köpekler nasıl görür konulu makalemizi sizinle paylaşıp köpeklerin görme olayının biyolojik ve fiziksel olarak nasıl olduğundan bahsetmiştik. Bu konuyla ilgileniyorsanız ve köpekler gece görür mü diye merak ettiklerinizi oradan da okuyabilirsiniz.

Köpekler Geceleri Görebiliyor mu?

Köpekler gece saatlerinde avlanabilmek için gözlerinde özel bir tabaka taşırlar. Bu özel tabaka gözün arkasına gelen ışığın tekrardan retinaya yansıtılmasını sağlar ve ortamdaki mevcut ışığın neredeyse iki katına çıkmasını sağlar. Böylelikle köpekler geceleri daha net ve rahat bir görüş açısına sahip olurlar.

Renk ve çeşitlilik konusunda çok şanslı olmayan köpekler sahip oldukları bu yeteneklerden dolayı geceleri ve karanlık olan tüm mekanlarda daha sağlıklı bir şekilde görüş sahibi olurlar.

Köpeklerin Görme Açıları Nasıldır?

Köpeklerin sahip oldukları görüş açıları son derece geniştir. Bu görüş açısı köpeklerin son derece geniş bir alanı görebilmelerini sağlar. Ancak bu durum bazı dönemlerde büyük bir dezavantaja dönüşebilir.

Aşırı kalabalık ortamlarda köpeklerin bir anda farklı davranış değişiklikleri göstermeleri ve huzursuz hareketler yapmaları onların geniş alanı görmekte olan optik açılarından kaynaklanır. Aşırı kalabalık görünümde dikkati dağılan köpekler bu tür davranışlar sergileyebilirler.

 

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR