Köpekler İçin Kardiyopulmoner Resüsitasyon

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Kardiyopulmoner Resüsitasyon veya CPR, göğüs kompresyonun ve suni solunumun kombinasyonudur. Normalde, köpeklerin kalp atışlarını ya da solunumunu hissetmediğiniz zaman yapılır.

Bu işlemi yapmadan önce lütfen Kardiyopulmoner Resüsitasyonun tehlikeli olduğunu ve sağlıklı bir köpek üzerinde gerçekleştirildiğinde fiziksel komplikasyonlara veya ölümcül hasara neden olabileceğini unutmayın. Sadece gerektiğinde yapılmalıdır.

Küçük köpekler (14 kg altı) için CPR: 

Köpeği sağ tarafından düz bir yüzeye yatırın. Kalp bölgesinin üst kısmına doğru köpeği de sıkıca tutarak avuçlarınızı bölgeye bastırın. Göğsün üçte biri kadar bir bölgeyi bir sayım için kompres yapın ve sonraki sayım için bırakın. Dakikada 100 kompresyon hızında devam edin.

CPR’yi yapan sadece bir kişi varsa, yapılan her beş kompresyon için bir kere köpeğin burnuna soluyun. İki kişi mevcutsa, her iki veya üç kompres yapıldıktan sonra suni solunum yapın.

Köpek tek başına soluk alana ve nabız sabitleşene kadar CPR'ye ve yapay solunuma devam edin.

CPR, bilginiz dışında yapabileceğiniz bir uygulama olmadığı için gerekirse başkalarından yardım isteyin. Solunum alamama veya kalp durması bir çok sebebe bağlı olabileceği için CPR işleminin son derece uygun ve düzgün bir şekilde yapılması gerekir. Hayata döndürmek istediğiniz köpeğiniz için sakinliğinizi korumalı ve panik yapmamalısınız.

Köpek, 10 dakika içinde CPR'den sonra iyileşme belirtisi göstermezse işlemi durdurabilirsiniz.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR